,fit(1280:720))
Че Съединените щати са едни от най-големите световни сили не е тайна за никого. Както и не е тайна, че северноамериканската страна притежава, разработва и продава най-съвременните оръжия на планетата. Онова, което обаче не е особено известно и което обикновено се счита повече за мит, е, че в най-новите си технологии военно-промишлената индустрия добавя нов елемент в оръжията, които продава на света.
Става въпрос за т.нар. „kill switch“ – невидим бутон, който, при натискане, ще деактивира в рамките на часове военната технология, която САЩ е продала на своите съюзници. Някои източници твърдят, че САЩ биха могли да внедрят тази система в продукцията, която е предвидена за продажба, като например в изтребителите си F-35, с които разполагат много европейски страни, сред които Белгия, Германия, Полша и Италия.
Вашингтон продава военно оборудване и оръжие на своите съюзници в Европа вече от няколко десетилетия, но едва сега излиза на повърхността съществуването на този „kill switch“ механизъм, който би могъл да „пенсионара“ преждевременно някои от произведените в САЩ оръжия. Според източник от Стокхолмския международен институт за изследване на мира вносът на оръжие от европейските държави членки на НАТО зависи от САЩ за 60% от общия им внос.
За момента няма официална информация от американската страна, която да потвърди или да разсее съмненията за съществуването на този механизъм в оръжията, произвеждани в САЩ.
Според Ричард Абулафия, експерт в технологиите по отбрана, този бутон не е градска легенда.
„Ако постулирате съществуването на нещо, което може да се направи с малко софтуерен код, то съществува“, каза Абулафия пред „Файненшъл Таймс“.
На същото мнение е и бившият началник на военното разузнаване на Франция Кристоф Гомар.
Ако Съединените щати нападнат Гренландия, никоя европейска държава няма да може да вдигне самолетите си F-35, за да я защити, просто защото системата им ще бъде блокирана от Пентагона, посочи Гомар за в-к „Либерасион“.
Други участници от военната индустрия обаче са на противоположното мнение и уверяват, че такъв блокиращ бутон не съществува.
„Дистанционно управление, което да блокира системите на изтребителите F-35 посредством външна намеса в електрониката им, не е възможно“, заявиха в комюнике от Федералния департамент по отбрана, гражданска защита и спорт на Швейцария.
Ясно е, че дори и да няма такова нещо като превключвател за изключване, зависимостта от софтуерни актуализации, части и логистични системи все още е налице. Такива оръжия като дронове, бойни самолети и противоракетни щитове включват подобни системи или елементи, така че ако Съединените щати спрат да ги поддържат, те на практика ще станат неизползваеми.
Да не говорим, че F-35 интегрират системи като автономната логистична информационна система (ALIS) и нейния наследник – системата за интегриране на оперативни данни (ODIN), които изискват постоянна свързаност със сървъри в Съединените щати за критична поддръжка и оперативни функции.
Причината, поради която тази тема изплува точно сега на повърхността, се дължи на Доналд Тръмп. Макар и неофициални, последните доклади показват, че изтребителите F-16, доставени от САЩ на Украйна, са спрели да функционират, което засилва опасенията, че Съединените щати могат да упражняват подобен контрол върху чуждестранния флот от F-35.
Спорните решения на американския президент по отношение на Украйна, съчетани с тези страхове, накараха някои европейски страни да преосмислят военно-търговските си отношения със Съединените щати, отбелязва 20minutos.
Откакто се появиха информациите за хипотетичното съществуване на „kill switch“, Португалия отказа да закупува от САЩ изтребители F-35, а решението ѝ е напът да бъде последвано и от Канада.
Оръжията, за които се спекулира, че са с внедрен „kill switch“, са самолетите F-35, ракетните комплекси HIMARS, системите за ПВО „Пейтриът“, дроновете MQ-9 Reaper, както и някои комуникационни системи като Link 16.
Последвайте канала на