)
След като САЩ и Украйна постигнаха споразумение за временно прекратяване на огъня, светът е в очакване какво ще отговори Русия на предложените условия.
В ежедневния си брифинг пред медиите говорителят на Кремъл Дмитрий Песков отказа да се ангажира с подробности по въпроса, като заяви, че се очаква първо държавният секретар на САЩ Марко Рубио и съветникът по националната сигурност Майк Уолц да информират Москва за условията, изложени по време на преговорите в Саудитска Арабия във вторник, пише Profit.bg.
„Рубио и Уолц заявиха, че ще ни предоставят подробна информация за същността на разговорите, които се проведоха в Джеда, по различни дипломатически канали. Първо трябва да получим тази информация. За тези дни са планирани и контакти с американците, по време на които очакваме пълна информация“, заяви Песков.
За Москва това бързо се превръща в ключов момент на истината, който може да изисква неудобни компромиси, ако тя има сериозни намерения за мир, отбелязва в анализ CNN.
Кремъл отдавна твърди, че е отворен за преговори, като същевременно винаги настоява, че трябва да постигне амбициозните си военни цели, като например осигуряване на контрол над всички анексирани области в Украйна. Миналата седмица президентът Владимир Путин даде думата си пред вдовици и майки на загинали войници, че Москва никога няма да се „предаде“. Повечето руснаци обаче са уморени от войната и обезпокоени от тежките икономически последици, и може би вече желаят края ѝ. Но провоенно настроените руски хардлайнери, понякога насърчавани от Кремъл, вероятно ще възприемат ранното прекратяване на огъня като предателство.
Възможно е обаче да се стигне и до отстъпление, допълва CNN. Дори ако руските преговарящи успеят да наложат своите условия за прекратяване на огъня - например изтегляне на украинските войски от Курск, където се водят боеве - трудно е да си представим, че по-големите териториални искания на Русия, а още по-малко целта за отстраняване на НАТО от западния ѝ фланг, ще бъдат изпълнени.
По същия начин е възможно да се приемат всички руски призиви за ограничаване на украинските оръжия с далечен обсег на действие. Но на този етап исканията за демилитаризация на Украйна, заявена руска военна цел, вероятно ще бъдат възприети като твърде далечна стъпка.Отговорът на Кремъл по предложеното споразумение ще бъде и момент на истината за странно топлите отношения между Путин и Тръмп.
Четете повече ТУК.
Последвайте канала на