,fit(1280:720))
„Важно е българският туристически сектор да остане конкурентоспособен и гъвкав, а регулациите да отчитат реалните нужди както на бизнеса, така и на пътуващите. България участва активно в процеса на обсъждане на новите правила и ще продължим да защитаваме интересите на нашите туроператори, туристически агенти и потребители в рамките на европейските институции“, заяви министърът на туризма Мирослав Боршош по повод дискусиите в Европейския парламент относно промените в Директивата за пакетни пътувания.
Министерството на туризма работи последователно за защита на националния интерес в законодателния процес на ЕС в сътрудничество с българския евродепутат Андрей Новаков.
Сред основните точки, по които България настоява за промени, е отпадането на ограничението предварителните плащания при резервация да не надвишават 25% от общата стойност на пакета, както и забраната за изискване на остатъка от сумата по-рано от 28 дни преди пътуването.
Тези предложения са от съществено значение за малките и средни предприятия, които осигуряват голяма част от туристическите услуги в страната.
Друг важен аспект, върху който България акцентира, е регламентирането на правото на потребителите да анулират пътувания, когато има официални предупреждения от държавните органи.
)
Министерството и г-н Новаков настояват, че такива препоръки трябва да бъдат признати като основателна причина за прекратяване на договори, ако са възникнали след направена резервация.
)
Боршош представи приоритетите за развитие на туризма
След поставените проблеми от представителите на туристическия сектор, във връзка с промените в Директивата за пакетните пътувания, министър Боршош се срещна и с генералния секретар на Европейската асоциация на туроператорите и туристическите агенти /ЕКТАА/ Ерик Дресин, който от своя страна заяви подкрепата на асоциацията в преговорите за постигането на балансиран текст на Директивата, защитаващ потребителите, но и отчитащ спецификите на бизнеса.
)
Последвайте канала на