"Не съм била там, за съжаление, не съм я виждала", обрано казва Винер.
Гимнастичката Алина Кабаева, една от най-скритите за обществото представителки на руския елит, през последните месеци се завърна в публичното пространство. Бившата спортистка, определяна за спътница на руския президент Владимир Путин, активно развива своята академия по художествена гимнастика "Небесна грация" - организация със специален статут.
В края на юни 2024 г. спортните игри на БРИКС бяха открити с размах в Казан. При положение че Русия беше отстранена от участие в международни състезания заради нахлуването в Украйна, много руски официални лица позиционираха игрите като алтернатива на Летните олимпийски игри в Париж.
Винер е един от най-известните руски треньори, който се занимава с тази професия от 1992 г. През 2001 г. Винер поема руския национален отбор по художествена гимнастика, а от 2008 г. е президент на Руската федерация по художествена гимнастика. Съчетавайки тези постове, Винер има пълен контрол върху всичко, което се случва в художествената гимнастика в Русия.
Вниманието на феновете беше насочено към художествената гимнастика - спорт, в който Русия винаги е имала силни позиции. Дори фактът, че спортисти от "недружелюбни" държави не пристигаха на игрите, не попречи на зрелищността на състезанието.
За тези, които следят художествената гимнастика, думите й се приемат като намек към Винер, известна със строгите си методи. По това време в социалните мрежи редовно се обсъждат откъси от документален филм за гимнастичката Маргарита Мамун, която Винер, докато се подготвя за състезания, ругае и нарича "нискочела страхливка".
Изненадващо е и това, че студентите от академията, създадена преди по-малко от 2 г., са допуснати да се състезават с националните отбори като отделна държава. Но не беше толкова трудно да се разбере защо "Небесна грация" се ползваше с благосклонността на организаторите: основател и ръководител на клуба е Алина Кабаева.
Ирина Винер и Алина Кабаева вече гледат в различни посоки.
Но позицията на Винер в Русия не изглеждаше застрашена. Тя реагира топло на идеята на Кабаева да създаде своя собствена академия и я похвали за международните състезания, които гимнастичката организира в Китай в края на 2023 г.
Но след това отношенията между Кабаева и Винер очевидно се обтегнаха, точно навреме за Игрите на БРИКС, на които "Небесна грация" се състезаваше като отделна държава.
Основната битка за медалите в многобоя в индивидуалната надпревара на Игрите беше между две гимнастички от Русия: 19-годишната Лала Крамаренко и 17-годишната Мария Борисова. И двете тренират под ръководството на Винер от детството си. Но през пролетта на 2024 г., няколко месеца преди състезанието, Борисова се премества в Сочи заедно с личния си треньор и се присъедини към "Небесна грация".
Подобно на любимата си ученичка Алина Кабаева, Винер е твърдо сред елита още през 90-те години на миналия век. На няколко пъти тя беше доверено лице на Владимир Путин (и подкрепи решението му да нахлуе в Украйна) и дълго време беше омъжена за милиардера Алишер Усманов (развеждат се през 2022 г.).
Преди революцията, която направи "Небесна грация", руската художествена гимнастика дълги години живееше по правилата, определени от Ирина Винер - ръководител на федерацията и треньор, извел до победи няколко олимпийски шампионки, сред които и Кабаева.
През годината и половина между двете интервюта статутът на Ирина Винер в руския спорт се е променил значително.
През декември 2024 г., когато я питат за методите в школата на Кабаева, тя вече е значително по-студена:
Статутът на Винер беше разклатен, след като руската гимнастичка загуби олимпийското злато на Игрите в Токио през 2020 г. за първи път от 20 г. насам. Тогава Винер не се съгласи с победата на израелската спортистка - и през 2023 г. ѝ беше забранено да пътува по международни състезания заради острите ѝ забележки за резултатите от тези игри. По това време обаче на руските гимнастички вече беше забранено да се състезават заради войната в Украйна. Винер беше сред спортните деятели, които заеха най-твърда позиция по въпроса - веднъж тя нарече спортистите, които са готови да отидат на състезания без знаме и химн, "отбор от безделници".
Този статут ѝ позволява да провежда състезания по свои собствени правила. По всичко личи, че работата на академията е причината за конфликта на Кабаева с треньорката, която ѝ донесе слава и в продължение на повече от 20 г. определяше съдбата на руската художествена гимнастика - Ирина Винер, пише OFFnews.
Уникалността на този турнир се допълваше от факта, че освен гимнастички от Русия, Беларус, Казахстан, Тайланд, Сърбия и други страни, в списъка на участниците отделно бяха включени и състезателки от руския клуб "Небесна грация". Това е необичайна ситуация за международните състезания: обикновено спортистите се състезават за национални отбори, а не за отделни клубове.
"Лична класация на ученичките? Тя не съществува, никога не съм я правила. Както се казва, има много второкурсници... Но за мен, разбира се, Алина Кабаева е на върха на списъка", казва Ирина Винер през лятото на 2023 г.
"Небесната грация" на практика е като отделен спорт. Той има свои собствени правила - съществува по-висока сложност на програмите. Той има свои собствени турнири, които се провеждат в съответствие с тези правила. За този "спорт" се присъждат спортни титли. С други думи, Кабаева се е погрижила освен художествената гимнастика, този измислен от нея спорт да съществува паралелно във всички документи", обяснява спортен журналист, пожелал анонимност.
"Сега Алина Маратовна ме подкрепя, дава ми съвети, тренира ме. Тя много ми помага. Този метод без натиск ми подхожда много повече, по-лесно ми е да възприемам по този начин", казва Борисова в интервю през лятото на 2024 г.
"Това е страхотно училище, което има огромно бъдеще в света на художествената гимнастика" - така Винер се изказа за "Небесна грация" миналата пролет.
Последвайте канала на