The Telegraph: Тръмп и Путин си поделят Украйна, Тайван се опасява, че е следващият

325
The Telegraph: Тръмп и Путин си поделят Украйна, Тайван се опасява, че е следващият
© Getty Images

"Ние също сме изправени пред заплахата от комунистическа инвазия“, заявява в канала си в YouTube Чен По-юан, тайвански инфлуенсър, който участва в демонстрацията миналия месец.

"По време на администрацията на Байдън дискусиите бяха основани на ценности, за съюзничество, партньорство или дори демокрация“, коментира Джейсън Чен, бивш законодател в Тайван, а понастоящем старши сътрудник в института "Хъдсън“. "Тръмп няма нищо от това. Трябва да сме много наясно какво можем да предложим и какво искаме да получим в замяна“.

"Тайван действа много целенасочено и проактивно. Има по-широка политическа стратегия.“

"Те са умни в опита си да предотвратят това, което се случи с Украйна или с други съюзници на САЩ“, казва Сакс. "Мисля, че по-нататък ще видим голяма оръжейна покупка от Тайван, както и потенциално голяма енергийна покупка, за да се намали излишъкът, който той има със САЩ.

"Тръмп е представител на изолационизма, което означава, че той може да изостави Тайван“, смята Ченг-Вей Лай, инженер по полупроводници, базиран в Хсинчу, град южно от Тайпе.

"[Тръмп] се нуждае от визията на подчинението, точно това ни показва размяната на мнения със Зеленски. Той има нужда да мисли, че Тайван излиза като пълен губещ в тази сделка, а САЩ са единственият победител“.

"Идеята за сключване на сделки, но и за насочване на натиска към Украйна, а не към Русия, по същия начин, по който би могъл да го направи с Тайван и Китай.

"Това, което притеснява хората, е тази реторика на обвинение в жертва“, заявява Брайън Хиое, редактор в списание New Bloom, което отразява активизма и младежката политика в Тайван.

Ако Тръмп придобие капацитет за производство на тези чипове в САЩ, той може да изгуби всякакъв интерес към защитата на Тайван - ако изобщо има такъв по начало.

Анализът показва, че войната в Тайван би била два пъти по-скъпа от пандемията и световната финансова криза.

От 1950 г. насам САЩ са продали на Тайван оръжия и отбранително оборудване на стойност около 50 млрд. долара, според CFR. През февруари американски военни кораби преминаха през Тайванския проток.

Последиците за Тайван са сериозни. Островът е безкрайно обграждан от китайски военни кораби и изтребители, като разчита до голяма степен на подкрепата на САЩ като възпиращ фактор за агресията на Си.

Тайванците виждат ярък паралел между случващото се в Украйна и Дамоклиевия меч, висящ над главите им от страна на Китай. Подобно на украинците, те живеят под постоянна заплаха от съсед, който смята, че има право на тяхната територия. Те също разчитат на подкрепата на Запада, за да държат тази заплаха настрана.

Тайванците правят паралели между ситуацията в Украйна и заплахата, която Китай представлява за техния остров. Подобно на украинците, те са принудени да живеят под постоянен натиск от страна на съседна държава, която смята територията им за своя. Освен това Тайван, подобно на Украйна, разчита до голяма степен на подкрепата на Запада за възпиране на агресията, пише The Telegraph, цитиран от "Фокус".

Бивша японска колония, Тайван се намира на около 100 мили от югоизточния бряг на Китай и е част от страната до комунистическата революция на Мао Дзедун през 1949 г. Националистическото правителство на Куоминдана, което управляваше от Пекин, избяга в Тайван, където прави Тайпе своя временна столица и обявява военно положение.

Въпреки това. само няколко дни след протеста Доналд Тръмп публично наруши американската външна политика, като влезе в престрелка на живо по телевизията с украинския президент Володимир Зеленски в Белия дом. След това той на практика изключи противоракетната отбрана на Киев, като прекрати обмена на разузнавателна информация между САЩ.

Днес на острова, който официално се нарича Република Китай в противовес на Народната република от другата страна на пролива, живеят 23 млн. души. Военното положение в Тайван е отменено през 1987 г., а през 1996 г. Тайван провежда първите си демократични избори.

Докато Байдън обеща да разположи американски войски на място, ако Китай нахлуе в Тайван, Тръмп отказа да се ангажира със защитата на острова, заяви, че Тайван е "откраднал“ американската индустрия за чипове и заплашва да въведе 25-процентни мита за полупроводниците, които са в основата на тайванската икономика.

Инвестицията бе добре приета от президента, но топлите думи не са гаранция за сигурност. Всъщност инвестицията може да подкопае военните отношения.

Историческата подкрепа на Америка за острова се дължи на опасенията от Студената война за разпространение на комунизма в Азия. Въпреки че САЩ нямат официални договорни задължения да защитават Тайван, те го определят като ключов партньор и му доставят оръжие.

Миналата седмица тайванската компания за производство на полупроводници (TSMC) обеща да инвестира 100 млрд. долара (77 млрд. паунда) в изграждането на производствените си мощности в САЩ - една от най-големите чуждестранни инвестиции в историята на Америка.

С ръце, залепени с тиксо за гърба, с черни качулки на главите, демонстрантите лежаха на улицата пред руското посолство в Тайпе.

Служителят заявява пред Централната информационна агенция, че Тайван се готви да купува повече американска енергия. Държавната енергийна компания CPC води преговори за сключване на сделка с производител на газ от Аляска.

Според американски официални лица Си е инструктирал армията си да бъде готова да нахлуе до 2027 г.

Според анализ на Bloomberg Economics една пълномащабна война би изтрила 10,2 % от световния БВП през първата година чрез комбинирани загуби от загубеното производство на полупроводници, удар върху световната търговия и финансов шок.

Съобщението за инвестицията на TSMC беше точно подбрано, за да даде на Тръмп голяма победа, с която да парадира по време на първото си обръщение към Конгреса.

Тайван е тигелът за производство на най-модерните полупроводници в света и в резултат на това една пълноценна война на острова би заплашила с глобален икономически срив. Тази заплаха от взаимно гарантирано икономическо унищожение осигурява това, което анализаторите нарекоха "силициев щит“ - в интерес на САЩ е да защитят острова.

Тайванците също така се притесняват, че президентът на САЩ може да третира острова просто като разменна монета, докато подготвя сделка със Си. Митата от 10 %, които той наложи на Китай, разгневиха Пекин, но наблюдателите смятат, че Тръмп полага основите за преговори с втората по големина икономика в света.

Това не само рискува да предизвика гнева на Тръмп, но и излага Тайван на мита. През февруари министърът на икономиката Куо Джиххуей заяви, че правителството работи по контрамерки за защита на интересите на Тайван от търговската война на Тръмп.

Тръмп изключи гаранциите за сигурност за Украйна, спря военната помощ и настоява Зеленски да се откаже от правата върху украинските минерали и да приеме прекратяване на огъня на всяка цена. Преди всичко той даде ясно да се разбере, че никой от традиционните съюзници на Америка не може да разчита на нейната подкрепа.

Чен допълва: "Тръмп не може да се съгласи с това: "Просто трябва да разберете от фундаментално ниво, че Тръмп е човек, който сключва сделки. Той се стреми да сключва сделки.“

Ако опасенията на Тръмп са предимно икономически, то Тайван може да изтъкне, че е в интерес на САЩ да защити острова. Едно китайско нахлуване в Тайван би предизвикало глобален срив.

Бизнесът и политиците на острова се опитват да успокоят президента на САЩ. Президентът Лай Чинг-те обеща да увеличи разходите за отбрана от 2,5 % на 3 % от БВП на Тайван и се говори за план за масово увеличаване на вноса на американска енергия.

В Тайван чувството на безпокойство се превърна в паника. "Това беше огромен момент за Тайван“, смята Дейвид Сакс, който изучава Азия в Съвета за международни отношения (CFR).

В света на транзакциите на Тръмп всичко си има цена. В Тайван има лозунг: "Украйна днес, Тайван утре“.

Какво може да предложи островът? Президентът на САЩ иска да намали зависимостта от тайванските чипове, да види повече инвестиции от острова и повече американски износ.

Пекин твърди, че Тайван е китайска провинция още от разделянето през 1949 г., а Си вижда разрива като историческа грешка, която трябва да поправи. Той нарича обединението "същността“ на "подмладяването“ на Китай и обещава да си върне Тайван до 2049 г., един век след обявяването на независимостта му.

Радикалната преработка на ситуацията в Украйна от страна на Тръмп предлага тревожни знаци за това, което може да се очаква за Тайван.

Тайванци и украинци бяха рамо до рамо, за да отбележат третата годишнина от нахлуването на Москва в Украйна. Солидарността бе израз на опасенията, че инвазията на Путин ще окуражи Си Дзинпин, президента на Китай, в преследването на Тайван.

Последвайте канала на

Теодора Павлова
325
The Telegraph: Тръмп и Путин си поделят Украйна, Тайван се опасява, че е следващият | Новини.бг