)
"Разширяването на обхвата на Украйна до същия обхват, който имат страните от НАТО, със сигурност би било много по-ефективно, въпреки че това би било нещо различно от членството в НАТО. Мисля, че това би било стабилна, дългосрочна и ефективна гаранция за сигурност, в по-голяма степен от някои от предложенията, които виждам", каза тя.
Италианският премиер Джорджа Мелони предложи член 5 на НАТО да обхване и Украйна, без Киев да е член на военния Алианс.
Бихме искали да отбележим, че член 5 на НАТО предвижда, че въоръжено нападение срещу една от държавите членки на алианса ще се счита за нападение срещу всички членове. От друга страна, НАТО ще предприеме действията, които счита за необходими, за да помогне на нападнатия съюзник.
В последно време обаче Белият дом все по-често заявява, че членството на Украйна в алианса е нереалистичен сценарий. Някои медии определиха отказа на Киев да се присъедини към НАТО като едно от потенциалните условия при евентуални мирни преговори.
Мелони също така изключи участието на италиански войски в правоприлагането в случай на споразумение за прекратяване на огъня в Украйна. Тя отбеляза, че разполагането на "европейски войски, френски или британски, е най-трудното решение".
На 30 септември 2022 г. Украйна официално подаде заявление за присъединяване към НАТО. На срещата на върха на Алианса във Вашингтон през юли 2024 г. съюзниците потвърдиха, че "бъдещето на Украйна е в НАТО", пише news.bg.
Това пише Financial Times. Според Мелони това би било "гаранция за стабилна, дълготрайна и ефективна сигурност" в сравнение с въвеждането на войски за поддържане на примирието.
Финландският президент Александър Стуб по-рано заяви, че Украйна трябва автоматично да стане член на НАТО, ако Русия отново нападне украинците след постигането на мир.
Повечето европейски лидери подкрепят присъединяването на Украйна към НАТО. Има обаче някои държави, които се противопоставят на това. Според украинския президент Володимир Зеленски това са Унгария, Словакия, Германия и САЩ.
Последвайте канала на