Defence Express: Къде в Европа се намират ядрените бомби на САЩ

212
Defence Express: Къде в Европа се намират ядрените бомби на САЩ
© pixabay

Тъй като въпросът за „ядрения чадър“ на САЩ над Европа вече стана остър, струва си да изясним основните данни по този въпрос, пише Defence Express.

Водещите европейски държави реагират съответно на подобна заплаха, например Франция планира да разположи своите специализирани Rafale на територията на Германия, за да носят свръхзвукови крилати ракети ASMP-A, носещи ядрени оръжия . Тук обаче си струва да изясним общия въпрос: колко американски ядрени бомби може да има в момента в Европа и къде се намират?

Има също доказателства, че САЩ извършват работа във военновъздушната база Лейкънхийт в Обединеното кралство, което може да показва евентуално намерение за възобновяване на разполагането на тактически ядрени оръжия в това съоръжение.

На този фон авторите на TWZ отбелязват, че в случай на работа по възстановяване на „ядрения статус“ в британската авиобаза Лейкънхийт всъщност може да има няколко варианта за по-нататъшно развитие. Най-оптимистичното мнение е, че САЩ наистина ще възобновят разполагането на своите атомни бомби там, за да направят ядрения си арсенал в Европа по-гъвкав на фона на постоянната заплаха от руски ракети.

Най-голям дял се пада на Италия, където в две авиобази могат да бъдат разположени общо до 35 ядрени бомби под носители от типа F-16 и Tornado. Следващият по големина арсенал от до 20 американски ядрени бомби се намира в базата Инджирлик в Турция; типът на носителя не е уточнен.
Останалите, или 15 бомби B61-12, са разположени в бази в Белгия, Холандия и Германия и могат да се носят съответно от F-16 и Tornado.

Освен това анализаторите на FAS регистрираха факта на работа по модернизацията на пистата на тази авиобаза за самолети F-35A, които могат да бъдат носители на тактическо ядрено оръжие. И накрая, имаше публично достъпни данни от Пентагона, че тези работи имат много специфичен вектор за възстановяване на "ядрения статус" на британската военновъздушна база Лейкънхийт.

Отговорът на този въпрос е в съответната публикация на портала The War Zone, чиито автори цитират данни на Федерацията на американските учени (FAS). Според тях тактическите ядрени оръжия на САЩ могат да бъдат разположени в общо шест въздушни бази в пет европейски държави от НАТО, с приблизително 100 ядрени бомби B61-12.

По-специално, беше регистрирана работа по актуализиране на защитните убежища за тези самолети, включително подземни хранилища тип WS3 за атомни бомби. Работата започна още през 2022 г., като досега са модернизирани 28 от 33 съществуващи хранилища, пише Труд.

Съществува съвсем конкретна заплаха, че американците не само ще намалят военното си присъствие на европейския континент, но и ще лишат европейските страни от НАТО от техния „чадър“ под формата на тактическо ядрено оръжие.

Но трябва да сме готови и за най-песимистичния вариант, според който описаната по-горе работа е извършена „по инерция“ и няма да има американско ядрено оръжие не само в британската база „Лейкънхийт“, но и на територията на европейския континент като цяло.

Последвайте канала на

Росица Валентинова
212

Свързани новини

Водещи новини

Defence Express: Къде в Европа се намират ядрените бомби на САЩ | Новини.бг