Ще има ли и кога задължителна матура по математика?

475
Ще има ли и кога задължителна матура по математика?
© pixabay

"Смятам, че ако се въвежда нещо подобно, то трябва да е за ученици, които ще постъпят тепърва в училище в първи клас, тъй като трябва да се променят изцяло програмите", казва Николова.

Според директори на училища задължителни матури по математика могат да се въведат едва след 5 до 12 години. Дори да се въведат такива матури, това няма да стане много скоро, смята и министърът на образованието и науката Красимир Вълчев. Той предложи идеята да се отменят изпитите след 10-ти клас, но да има задължителна матура по математика след 12-ти. За да се случи всичко това, според министъра, трябва първо да се въведе списък от мерки, сред които и повече ученици в прогимназията да изучават засилено математика.

Венелина Николова: "Аз съм за законови промени и за разширяване на приема в математически паралелки в 5 клас".

Данко Калапиш, директор на 107-о ОУ: "По-скоро практически елементи от математическото знание, но в никакъв случай във вида, в който е, тя е тежка".

Директорът на 119-то училище в столицата Диян Стаматов казва, че сега матурите са по български език и по профилиращ предмет и за да има задължителна матура по математика трябва да има и промяна в Закона.

Диян Стаматов: "В определени висши учебни заведения да се влиза с втора матура по математика например в областите икономика, инженерство, финанси, така би могло да има един по-бърз преход за въвеждането на втора матура по математика".

Красимир Вълчев: "Ще предложа на МС да утвърди една част от приема в икономическите професионални направления, обвързано с математиката, тоест само ако приемат с математика".

Един голям проблем за въвеждането на тази матура като задължителна, ще е липсата на кадри. Например в момента студентите, които учат за учители по математика са седем пъти по-малко от тези, които ще стават учители по физическо.

Една от мерките е математиката да стане по-практически насочена чрез промени в учебните програми. Такава да бъде и самата матура.

Ивайло Ушагелов, директор на НПМГ: "Основни елементарни знания, които да са обвързани с нещата от живота, практиката, намиране на площ, обем, лице".

Има идея и за обвързването на висшето образование с бъдеща матурата по математика.

Много от директорите на училища са скептични към задължителната матура по математика.

Радиана Стефанова, директор на СУ " Екзарх Антим Първи" в Казанлък заявява: "Мисля, че това много би затруднило завършването на средно образование, защото резултатите със сигурност не биха били такива каквито се очаква или бихме искали".

Според директора на 125-то училище Венелина Николова обаче трябва повече време, поне 12 години.

"Което означава, че след пет години би могло да има подобна реализация", посочва той пред БНТ.

"Не казах, че трябва да я направим днес, сега, с първите промени в Закона, по-скоро поставих темата за обществено обсъждане, след това допълних, че разговорът не започва с темата матура по математика, а свършва с нея, ние трябва да направим много други неща, да направим списък от мерки за насърчаване на математиката", уточнява министърът на образованието и науката Красимир Вълчев.

Друга мярка е създаването на нови или разширяването на математическите гимназии. И повече паралелки в прогимназията, където децата да учат математика разширено.

Последвайте канала на

Мая Йорданова
475

Свързани новини

Ще има ли и кога задължителна матура по математика? | Новини.бг