Католическите кардинали започнаха да спекулират със състоянието на папата

39
© gettyimages

„В американски сайтове има едно силно течение срещу Берголио. И дори никога да не е било експлицитно, то показва ясно желание за промяна, която се изразява чрез фалшиви новини“, заяви кардинал Равази, цитиран от Франс прес.

„Имам пълно доверие в трезвата мисъл на папата“, увери от своя страна френският кардинал Жан-Марк Авлин, архиепископ на Марсилия, цитиран от Франс прес. „Той е свободен във взимането на решения и ако прецени, че това е най-доброто нещо за Църквата, той ще го направи“, допълва 67-годишният Авлин, визирайки евентуалното оттегляне на папата от поста му.

Продължителното заболяване на папата провокира необичайно количество публични спекулации сред католическите кардинали, най-високопоставените служители в църквата с 1,4 милиарда членове. Нюйоркският кардинал Тимъти Долан, който не е известен като близък до Франциск, каза в проповед по време на литургия в своята катедрала в неделя, че папата „вероятно е близо до смъртта“.

А същевременно влиятелни религиозни фигури вече открито разглеждат хипотезата за оттеглянето на Франциск от поста. Преди няколко години самият папа каза, че църквата се управлява с главата, а не с краката, припомня Франс прес. Тогава той отговори по този начин на въпрос дали би се оттеглил от поста си заради намалената си мобилност.

Аржентинският папа се сблъсква от известно време със силна вътрешноцърковна опозиция заради реформите, които извършва. Някои го упрекнаха заради скъсването с миналите традиции, като например забраната на месата на латински, посочва Франс прес. Други смятат, че той е отворил прекалено много вратите на църквата за ЛГБТ общността. Папата например направи възможна благословията за еднополови двойки, което никак не се харесва на консервативните среди.

В миналото на два пъти папата е разказвал как здравни работници са спасили живота му. Така например през 1957 г. аржентинската монахиня от италиански произход Корнелия Каралио му помогнала да се излекува от пневмония, която той развил едва на 21-годишна възраст, припомня АНСА. Монахинята пренебрегнала разпорежданията на лекарите и му давала толкова животоспасяващи медикаменти, колкото тя преценявала, че са му нужни. По време на това заболяване на младия Хорхе Берголио, който тогава бил семинарист, била отстранена част от белия дроб. В болница в аржентинската столица лекарите изтеглили вода от белия му дроб и му предписали определена доза лекарства, но монахинята Корнелия Каралио решила на своя глава да увеличи дозата. Папата за първи път сподели открито за тази своя спасителка през 2016 година. После отново се върна към тази история публично през 2018 г., а на 7 февруари 2024 г. по време на общата аудиенция във Ватикана Франциск се среща с италиански роднини на монахинята, припомня АНСА.

В неделя Ватикана описа състоянието на папата като критично. Кръвните изследвания са показали "първоначална, лека недостатъчност" в бъбречната му функция.

В петък вечерта двама водещи представители на болница „Джемели“, професор Серджо Алфиери и доктор Луиджи Карбоне, на пресконференция предупредиха, че папата не е извън опасност, но разказаха, че той е посетил в същия ден болничния параклис, за да се моли. Папата, по думите им, също така си давал сметка, че положението било сериозно, но това не го спирало да се шегува с околните за болестта си. Тогава двамата лекари предупредиха, че ако някоя от бактериите, причиняваща белодробната инфекция на папата, се озове в кръвта му, то тогава има риск от сепсис, но засега инфекцията била само в дробовете.

В последните месеци папата имаше и две тежки падания в резиденцията Санта Марта, в която живее във Ватикана. На 6 декември 2024 г. той падна и си удари врата и бузата. На 16 януари той отново падна и нарани дясната си ръка, припомня АНСА.

В събота през деня беше съобщено, че папата все пак няма да произнесе на 23 февруари неделната си молитва. А вечерта в същия ден от пресслужбата на Ватикана дойде тревожната новина, че сутринта папата е получил продължителен астматичен пристъп. Това е наложило подаване на високи дози кислород. Същевременно кръвните изследвания на папата показали наличие на тромбоцитопения, асоциирана с анемия, което е наложило и кръвопреливане в същия ден. Лекарите тогава казаха, че са резервирани в прогнозите си за състоянието на папата, но добавиха, че въпреки тези усложнения, настъпили в рамките на един ден, Светият отец е прекарал деня в креслото си в болничната стая, въпреки че е изпитвал повече болка, отколкото предния ден.

Ватиканът планираше да бъде домакин на молитвена служба за Франциск на площад Свети Петър в понеделник вечерта. Службата, първата от продължаващите нощни молитви на площада, ще бъде ръководена от кардинал Пиетро Паролин, вторият най-високопоставен служител във Ватикана.

Вчера Ватиканът разпространи и неделната молитва на папата в писмен вид за втора поредна седмица. В нея главата на Римокатолическата църква казва, че продължава лечението си. Той благодари на лекарите и на здравните работници, грижещи се за него в „Джемели“. В неделната молитва, но и в серия от послания в многоезичния папски акаунт в „Екс“ Франциск благодари и на всички, които изразяват симпатиите си към него и му пишат, че се молят за неговото възстановяване. Той разказа, че се е трогнал най-много от писмата и от рисунките на деца, които получава. Папата също така призова всички да продължат да се молят за него.

Вчера от Болоня започна така наречената верига от молитви за възстановяването на папа Франциск. Под това понятие се разбират разнородни прояви във всички църкви в Италия, чрез които духовниците и богомолците ще изразят съпричастност със Светия отец и надежда, че той ще се възстанови. Инициативата беше подета от епископа на Болоня и председател на Конференцията на италианските епископи Марчело Дзупи в базиликата „Сан Доменико“ в града, припомня АНСА. Дзупи е и емисар на папата по въпроса за Украйна и се срещна в рамките на тази мисия с украински и руски представители.

Вчера след като беше съобщено, че папата е прекарал една спокойна нощ, дойде и новината, че медиците са констатирали и лека бъбречна недостатъчност, припомня АНСА. Той не е имал нов астматичен пристъп, нивото на хемоглобина му се е повишило, продължава да му се подава кислород, продължава да е в ясно създание и с добро чувство за ориентация и дори е присъствал на неделната литургия в болницата, ставаше ясно от съобщението.

Въпреки болестта си, Франциск от болничната стая вчера отправи ново послание за мир в навечерието на третата годишнина от началото на войната на Русия срещу Украйна, която се отбелязва днес. За нея Франциск каза, че това е "една болезнена и срамна годишнина за цялото човечество!". "Отново искам да засвидетелствам близостта си с мъченическия украински народ“, допълни той. А после прикани всички да си спомнят и за жертвите на всички въоръжени конфликти и „да се молят за мир в Палестина, в Израел и целия Близък изток, в Мианма, в Киву и Судан".

Германският кардинал Герхард Мюлер, бивш служител на Ватикана, за който е известно, че не е съгласен с Франциск по доктринални въпроси, предупреди висшите духовници, които публично спекулират за състоянието на папата или планират конклав.

Заболяването на Франциск настъпи няколко месеца след неговата натоварена и динамична задгранична обиколка в Южна Азия и Океания. По време на това пътуване, продължило 12 дни, папата обиколи Индонезия, Папуа Нова Гвинея, Източен Тимор и Сингапур, припомнят АНСА и Франс прес.

Италиански медии успяха да се свържат по това време и с италианската братовчедка на папа Франциск, чието светско име беше Хорхе Берголио и който е от италиански произход. Пред АНСА Карла Рабецана, която е на 93 години и е от градчето Портокомаро в провинция Асти, в северозападната италианска област Пиемонте, заяви за братовчед си, чието име тя поиталианчва, че „Джорджо е наследил манталитета и устойчивостта на фермерите по тези земи и никога не е искал да спира и да се предава“. „Той трудно ще се предаде пред едно заболяване“, допълни възрастната жена.

Кардинал Хуан Хосе Омеля и Омеля, който е архиепископ на Барселона и е на 78 години, отбелязва, че никой не може да се прави на пророк и да каже дали папата ще се оттегли, но припомня все пак, че правилата предвиждат такова нещо, предаде АНСА.

Лекарите Серджо Алфиери и Луиджи Карбоне също са част от екипа. на 21 февруари именно те дадоха в „Джемели“ и първата голяма пресконференция относно здравето на папата. Алфиери е хирург и е оперирал Франциск през 2021 г. заради дивертикулита, от който страдаше. Алфиери е и директор на отделението за медицински науки и хирургия към „Джемели“. Карбоне от миналата есен е заместник-директор на дирекцията по здравни въпроси към Ватикана и де факто също следи от няколко месеца състоянието на папата, най-вече белодробните му проблеми, посочва изданието „Куодитиано ди Пулия“, като акцентира, че в миналото Карбоне е работил в различни медицински факултети и отделения за спешна помощ и че е роден в провинция Лече, в южната италианска област Пулия.

Лидери от цял свят се молят за здравето на Франциск. В Латинска Америка и в Аржентина, откъдето е родом папата, църковните служби и молитвите са най-горещи, обобщава АНСА.

Миналата сряда в болничната стая го посети италианският премиер Джорджа Мелони и след това тя каза, че Светият отец не е изгубил пословичното си чувство за хумор. До петък дори се предполагаше, че въпреки че е в болницата, папа Франциск ще може да произнесе неделната си молитва на 23 февруари, припомнят италиански издания.

Откакто папата постъпи в болница „Джемели“, в социалните мрежи на няколко пъти се появиха информации, че той е починал. А от американските църковни консервативни среди зачестиха призивите да се „обърне страницата Берголио“, припомня Франс прес.

Папата е вече и трудноподвижен заради проблеми с краката и коленете. Заради тази намалена мобилност той страда и от свръхтегло. Придвижва се с бастун или с инвалидна количка. Неотдавна по време на църковна служба, когато бастунът му се счупи, той едва се удържа да не падне отново.

По ирония на съдбата ситуацията със здравето на папата идва в момент, в който много се говори за филма „Конклав“, разказващ за процеса на избора на папа, за задкулисните маневри, за тъмните тайни и за мрачните разкрития по време на него. Продукцията е режисирана от германския режисьор Едвард Бергер и е базирана на романа от 2016 г. „Конклав“ на Робърт Харис. Филмът е дефиниран от критици като политически трилър. Филмът с участието на Ралф Файнс, Серджо Кастелито, Стенли Тучи, Джон Литгоу и Изабела Роселини, разказва за свикване на конклав, след като папата умира от сърдечен удар. Конклавът е ръководен от британец. А битката за папския пост противопоставя четирима водещи кандидати – американски либерален кардинал, следващ курса на покойния папа, нигерийски социалноконсервативен кардинал, умерен духовник от Канада и твърд традиционалист от Италия. Продукцията вече получи редица признания във филмовите среди. Тя има 8 номинации за американските филмови награди „Оскар“ - за най-добър филм, най-добър адаптиран сценарий, най-добра актриса в поддържаща роля, най-добър актьор, най-добър монтаж, най-добра оригинална музика, най-добра продукция и най-добри костюми. Преди седмица, на 16 февруари, филмът получи 4 британски филмови награди „БАФТА“ - за най-добър филм, най-добър британски филм, най-добър адаптиран сценарий и най-добър монтаж. Продукцията има и 2 американски награди „Изборът на критиците“ за най-добър актьорски състав и най-добър адаптиран сценарий, както и една американска награда „Златен глобус“ за най-добър сценарий. Вчера продукцията грабна и наградата на Гилдията на американските актьори за най-добър актьорски състав.

По същото време обаче Франческо Блази, професор по респираторни заболявания в Миланския университет и ръководител на отделението по пулмология и кистозна фиброза към Миланската многопрофилна болница, предупреди, че в 15-20 процента от случаите с пневмония има висок риск от рецидив в последващия месец.

Покрай заболяването на папата се заговори много в редица италиански медии и за лекарите, които сега се грижат за него. Личният лекар на папа Франциск е 52-годишният Роберто Бернабей, роден във Флоренция. Той е професор по вътрешни болести и гериатрия в Католическия университет „Свето сърце“ в Рим, където през 1976 г. завършва медицина и хирургия, а после специализира вътрешни болести и сърдечносъдови заболявания, припомня „Ватикан нюз“. Днес Бернабей е директор на отделението за науки, свързани с остаряването, неврологичните заболявания, ортопедичните болестни състояния и болестите в зоната глава-шия, в болница „Джемели“. Също така е председател на Италианското дружество по геронтология и гериатрия. Бернабей лекува папата от 2021 г., след като тогава от усложнения от Ковид-19 почина тогавашният личен лекар на Франциск – Фабрицио Сокорси, който се грижеше за него от 2015 г., припомня „Ватикан нюз“.

Появата на бъбречна недостатъчност и намаляването на тромбоцити може да са признаци за наличието на няколко болести, от които страда папата, предполага Лоренцо Корбета, асоцииран професор по заболявания на респираторния тракт към Университета на Флоренция. Лечението на двустранна пневмония е продължително при възрастните и крехки в здравословен план хора, допълва Корбета. За сметка на това брохоспазъмът, който вероятно е предизвикал респираторната криза при папата в събота сутринта, е състояние, което се лекува за кратко време и пациентът може да се подобри само след час, посочва специалистът.

През 2021 г. папа Франциск се решава на тежката операция на дебелото черво по съвет на медицинския брат Масимилиано Страпети, припомня „Авенире“. За този съвет после папата казва, че той му е спасил живота. А Страпети впоследствие става негов личен здравен асистент.

През първите дни след диагностицирането на двустранната пневмония на папата лекарите казаха, че състоянието му леко се подобрява, че той продължава да чете, да се среща със съветниците си, да изпълнява рутинни задължения от болничната стая, да е с ясно съзнание и бодър дух. От болницата миналата седмица папата редовно говореше по телефона със свещеник в ивицата Газа. Пак от болницата той отстрани миналия вторник канадски епископ, обвинен по случай на сексуално посегателство над дете. Също от болничната стая миналата седмица Франциск назначи Грег Каджанели, свещеник от епархията Венис във Флорида и заместник ректор на семинарията „Сейнт Винсънт де Пол“ в Бойтън Бийч, за заместник епископ на Архиепископията за въоръжените сили на САЩ, припомня БТА.

Според 82-годишния кардинал Джанфранко Равази, който в миналото оглавяваше Папския съвет по културата и който днес вече не е в списъка на кардиналите, избиращи следващия папа, Франциск може да се откаже от папските функции, ако има сериозни трудности в изпълнението на задълженията си. „Той ще е този, който ще има последната дума, в пълно създание“, допълни Равази пред „Кориере дела сера“. А пред АНСА Равази каза, че според него папата би могъл да се оттегли, защото той е човек, който като реши да направи нещо, го прави.

Що се касае до Алфиери, който е от Рим, „Република“ припомня, че през 2022 г. той е бил разследван за това, че под документация за извършени операции фигурирал неговият подпис, докато той бил на конференции и нямало как да извърши лично тези интервенции. Що се касае до пулмолога Рикелди по същото време той беше замесен в скандал с обвинения в сексуално посегателство над пациентка и защитата му предложила извънсъдебно споразумение, по силата на което той трябвало да плати глоба от близо 50 000 евро, припомня изданието „Унионе сарда“.

„Папата е все още жив и това е момент за молитва. Ако има някой, който гледа към бъдещето, докато Франсис е в болницата, това не става за нищо“, каза той.

88-годишният понтифекс прекара 11-ия си ден в римската болница Джемели, което е най-дългият болничен престой от почти 12-годишното му папство. Служител на Ватикана, който не пожела да бъде назован, тъй като не е упълномощен да говори за състоянието на папата, каза, че Франциск се храни нормално и може да стане и да се движи из болничната си стая.

Влошеното състояние на Франциск идва в разгара на Юбилея на Католическата църква, започнал през декември миналата година, продължаващ през цялата настояща година и приключващ на 6 януари догодина. През тази година във Ватикана и Рим се очаква да се стекат 33 милиона богомолци от целия свят. Ще има разнородни прояви, като на много от тях е предвидено присъствието на папата. През април е и католическият Великден, по време на който програмата на папите обичайно е натоварена.

Екипът, който обгрижва сега папата в болницата, е съставен от специалиста по инфекциозни болести Карло Торти и от пулмолога Лука Рикелди. В него са включени също гастроентерологът Антонио Гасбарини, кардиологът Франческо Бурзота и микробиологът Маурицио Сангуинети, директор на микробиологичната лаборатория на „Джемели“, посочва изданието „Фамилия кристиана“.

Последвайте канала на

Мая Йорданова
39

Свързани новини

Водещи новини

Католическите кардинали започнаха да спекулират със състоянието на папата | Новини.бг