Турция е удвоила износа си към тюркските държави през последните пет години

88
Турция е удвоила износа си към тюркските държави през последните пет години
© gettyimages

През последните пет години Турция е удвоила износа си към тюркските страни, сочат данни на Турския статистически институт (TÜİK), цитирани от БТА.

Най-голям дял в износа на Турция заемат уредите за загряване на вода, машините и компоненти за ядрената енергетика, като общата стойност на изнесените продукти от този тип е 2,6 милиарда долара. С по-малък дял остават електронните устройства, облеклото, аксесоарите, скъпоценните камъни, ценните метали и моторните превозни средства.

Според данните, износът към Казахстан заема най-голям дял от общата сума, като той е в размер на 3,3 милиарда долара. В челните позиции се нареждат още Азербайджан с 3,1 милиарда долара и Узбекистан с 2,2 милиарда долара. Най-малък дял от износа на Турция заемат Узбекистан с 1,4 милиарда долара и Киргизстан с 1,1 милиарда долара, сочат още данните.

Износът на Турция към Азербайджан, Казахстан, Туркменистан, Узбекистан и Киргизстан е достигнал обща стойност от 11,1 милиарда долара в рамките на 2024 г., което е над два пъти повече от достигнатата през 2020 г. сума от 5,4 милиарда долара.

Турция, Азербайджан, Казахстан, Туркменистан, Узбекистан и Киргизстан продължават сътрудничеството си в различни области в рамките на Организацията на тюркските държави.

Последвайте канала на

Мая Йорданова
88

Свързани новини

Турция е удвоила износа си към тюркските държави през последните пет години | Новини.бг