)
„Свидетели сме на нарастващи социални вълнения, протести и недоволство на гражданите, които искат отговорност за състоянието на демокрацията, свободата на медиите и върховенството на закона. Вместо диалог сръбският режим използва старата стратегия за прехвърляне на вината на външни фактори, сред които често несправедливо е обвинявана Хърватия. Този опасен наратив, подклаждан от медиите на режима, не само дестабилизира Сърбия, но и създава напрежение в региона“, каза тя на дебат за сигурността и трансатлантическите отношения на заседание на Комисията по външни работи на Европейския парламент.
„Хърватия, като член на Европейския съюз, силно подкрепя европейския път на Западните Балкани, но този път трябва да се основава на заслуги. Затова изискваме речта на омразата към нашите сънародници и страната ни от представители на властите на Република Сърбия, разпространяването на междуетническа нетърпимост и нарушаването на човешките права и правата на малцинствата да станат част от доклада на Европейската комисия за напредъка на Сърбия по европейския ѝ път и да има постоянно наблюдение на тези въпроси,“ каза Войнич на заседанието.
Хърватия поиска от Европейската комисия да включи в следващия доклад за напредъка на Сърбия по пътя към ЕС "реч на омраза към хърватите и Хърватия" от представители на Белград, разпространяване на междуетническа нетърпимост и нарушаване на човешките права и правата на малцинствата, съобщи една от малкото опозиционни на президента на Сърбия Александър Вучич медии - телевизия Ен1, цитирана от БТА.
Искането бе отправено от хърватската депутатка Ясна Войнич на заседание на комисията по външни работи на Европейския парламент.
Тя посочи, че Хърватия настоява за нулева толерантност към подобни инциденти.
Войнич призова ЕС и трансатлантическите партньори на Евросъюза да обърнат по-голямо внимание на текущите събития в Сърбия.
Последвайте канала на