)
Дълбоко под повърхността на Тихия океан, скрита от човешкия поглед, са се простира Марианската падина, най-дълбоката точка на нашата планета.
Поради дълбочината и недостъпността на мястото, само няколко души са стигали до т.нар. Challenger Deep.
В такава среда животът оцелява по начин, който продължава да озадачава учените.
Едно нещо е сигурно – дълбините на океана остават последната граница на нашата планета, свят, пълен с неразкрити тайни, който само чака да бъде открит и вписан в историята на изследването на Земята, пише „24 седем“.
Първата експедиция е извършена от Жак Пикар и Дон Уолш през 1960 г. години в батискафа „Триест“. През 2012 г. година известният режисьор Джеймс Камерън стана първият човек, който се спусна до дъното на падината в специално проектирана подводница.
Сред тях са октоподът Дъмбо – сладко морско създание, което се движи с перки, които приличат на ушите на слончето Дъмбо от анимационния филм; риба дракон – хищник със светещи органи, които му помагат да ловува в пълна тъмнина; амфиподи – малки организми, устойчиви на екстремни условия, често покрити с микроскопични частици пластмаса, което е доказателство за въздействието на човека дори в най-дълбоките места на Земята.
Тази подводна бездна, чието най-дълбоко място е известно като Challenger Deep, е дълга над 2500 километра, достигайки невероятните 10 994 метра под морската повърхност в най-дълбоката си точка.
В тази недостъпна зона, далеч от слънчевата светлина, еволюцията е създала едни от най-странните създания на планетата.
Въпреки че е изследвана повече от преди, Марианската падина все още крие много тайни. Има ли непознати форми на живот на дъното? Можем ли да открием следи от древни микроорганизми, които да помогнат на науката?
За сравнение, ако поставим връх Еверест в нея, най-високата му точка ще лъде покрита от повече от 2000 метра вода! Марианската падина е място, където температурите са около 1°C, а налягането е хиляди пъти по-голямо от това на повърхността на Земята.
Последвайте канала на