)
„Етични стандарти“… това е словосъчетание, което не мисля, че Тръмп може да произнесе. Или поне да произнесе без да избухне в пламъци – като дявол в църква.
… защото „подкупи ли“? Да, Няма проблем. Тръмп ликвидира FCPA, тоест, Закона за чуждестранните корупционни практики.
Ако корупцията беше олимпийски спорт…
Този коментар изразява личното мнение на автора
и може да не съвпада с позициите на редакцията на Novini.bg.
Не е изненада, че Тръмп, който години наред се е измъквал от правосъдието, ще осигури същата защита за съюзниците си. Вземете случая с кмета на Ню Йорк Ерик Адамс, чиято кампания беше разследвана за незаконни чуждестранни дарения. Както съобщава The Huffington Post в друга своя статия, федералните прокурори активно изграждаха дело, когато (изненадващо?) Министерството на правосъдието под управлението на Тръмп внезапно прекрати разследването. Без обяснение.
Вижте Виктор Орбан в Унгария, където демокрацията бавно ерозира под политиките, вдъхновени от Тръмп. Или русия, където олигарсите открито приветстват връщането на Тръмп, виждайки в него ключов съюзник в опитите им да избегнат санкции.
Какво означава това ли? Означава, че федералните агенции сега са се превърнали в игрална площадка за корпоративните лобисти, които могат да влияят на политиките без ограничения. И става дума за МНОГО ПАРИ.
Какво следва ли? Ами ще кажем само, че корупцията, след като бъде отприщена, е трудна за овладяване. Дори Тръмп да напусне поста, пораженията върху американските институции ще отнемат години за поправяне.
Малко разясняване тук… Ерик Адамс беше избран като ДЕМОКРАТ. Набърка се в големи корупционни скандали. Сегашното (демек, Тръмповото) министерство на правосъдието прекрати разследването. И имаме новина… пратеникът на британския Independent съобщи, че Адамс обмислял да се кандидатира за следващ мандат като… РЕПУБЛИКАНЕЦ.
Подкупи на кило, с други думи.
С безмилостната си атака срещу етичните норми, защитата на политическите си съюзници и откритото насърчаване на подкупите, Оранжевия не просто толерира корупцията, той я превръща в новия стандарт.
Associated Press например писа, че този закон от десетилетия е крайъгълен камък в глобалните антикорупционни усилия, принуждавайки американските компании да поддържат етични стандарти в международен план.
Докато новата (Тръмпова) администрация преследва политическите си врагове, тръмповите съюзници получават имунитет, независимо колко сериозни са нарушенията им. Посланието е ясно: ако си с Тръмп, си защитен; ако си срещу него, цялата държавна машина ще бъде използвана срещу теб.
Една от най-опасните му, но по-слабо известни реформи беше разхлабването на правилата за лобистите, което позволи на корпоративните интереси да си върнат влиянието във Вашингтон.
Защо казваме „дори“ да напусне поста ли? Нали вече се заговори за конституционни промени, които да му позволят да управлява и трети мандат? Защо да не пробват още едни промени – за четвърти и пети? А защо не и като в путинска русия – цар до живот?
Защо ли? Смятате ли, че в света на Тръмп законът е за справедливост? Или е по-скоро „за лоялност“? М?
И безнаказаност за големите богаташки корпорации (Мирише на Мъск…).
И лобистите се завърнаха с пълна сила. Да се върнем на обещанията да „източи блатото“. Какво се оказа? Оказа се, че просто му е прокопал нови канали.
И, разбира се, последствията от про-корупционните политики на Тръмп не спират само в Америка. Дълги години САЩ играеха ключова роля в подкрепата на прозрачността и антикорупционните усилия в световен мащаб, използвайки политики като FCPA, за да насърчават етични бизнес практики.
Истинската опасност от корупцията на Тръмп не е САМО в политиките, а и в нормализирането на корупцията като начин на управление. „Неговият стил“…
Каква изненада, нали?
Както например пише в статия на The Huffington Post, системното демонтиране на антикорупционни закони и надзорни органи от страна на Тръмп подготвя почвата за епоха на безконтролна политическа връзкарщина.
Но Оранжевия (който дали някога е срещнал етична норма, която да не е поискал да смаже?) ефективно обезсмисли FCPA. И то дори не го направи с „трик“ или „завоалирано“, не. Най-грубо и бухалкаджийската – просто спря прилагането му.
Но всичко това си има цел, защото…
Подкупите вече не са престъпление, а са просто „бизнес“. Отчетността вече не е предпазна мярка, а е пречка. Държавата вече не е за хората, а е за тези, които могат да си купят достъп.
Резултатът е една кална надпревара към дъното, в която корупцията не просто е позволена, А ДОРИ СЕ ОЧАКВА.
Сега, когато Тръмп на практика слага край на тези усилия, корумпирани режими по света усещат свободата да действат без страх. Според Bloomberg пък, авторитарни правителства, които преди се притесняваха от американски санкции, сега се чувстват окуражени.
Сега, когато администрацията му активно игнорира нарушенията, компаниите получават зелена светлина да си купуват пътя към международните пазари без страх от последици.
Според разследване на The New York Times, Тръмп премахна дългогодишни ограничения, които забраняваха на държавни служители да приемат подаръци, високо платени позиции (след напускане на държавната служба) или финансови стимули от лобисти.
Също така е елиминирал задължителния „период на изчакване“, който преди изискваше от бивши държавни служители да не започват работа като лобисти веднага след напускането на правителството.
Тия промени и „окопаване“ на калинки във всички служби – защо, мислите, ги правят? Защото ще си ходят след четири години ли?
Той отдавна разглежда този закон като пречка за големия бизнес, наричайки го „ужасен“ и твърдейки, че поставя американските корпорации в неизгодно положение.
Той пък е избегнал повиквателната за Виетнам с „лекарска бележка“ – писали го, че има шипове и го освободили от служба… И затова вероятно се смята за тарикат, а не за един от „загубеняците“.
Тръмп е бил обвиняван през цялата си кариера в сенчести сделки, това не е тайна. Той, изглежда, смята ТОВА за норма, за „добра практика“. Вероятно смята и компаниите, които не ги практикуват, за „загубеняци“? Все пак той беше човекът, който заяви за военнопленниците, че са „загубеняци“, защото са се оставили да бъдат пленени. Същото го каза и по адрес на убитите американски войници, защото са се оставили да ги убият.
Човекът, който обещаваше да „източи блатото“, сега го пълни с най-големите алигатори, които може да намери. Да – да „източи блатото“ беше част от кампанията му, говореше за „правителство в сянка“, за „елитистки милиардери“. Вижте с какво напълни сега правителството и кой му седи зад гърба и говори вместо него.
______________________
Една от най-наглите атаки на Тръмп срещу отчетността беше ликвидирането на Закона за чуждестранните корупционни практики (FCPA), приет през много далечната 1977 г., за да предотврати подкупването на чуждестранни служители от американски компании.
Това не е просто корупция, а е авторитаризъм в действие. Путинизъм. Управление, което прилага законите избирателно, за да наказва враговете и да защитава съюзниците. Това е режим.
Последвайте канала на