)
Учени откриха в югоизточната част на Китай вкаменелост на птица с размерите на пъдпъдък, живяла преди около 150 милиона години, съобщава БТА.
Докато археоптериксът се отличава с дълга и тънка опашка, наподобяваща тази на хищни динозаври като велосираптор, Baminornis zhenghensis има къса опашка като на съвременна птица – важно аеродинамично нововъведение, което помага за изместването на центъра на тежестта на тялото напред към крилата, отбелязва Ройтерс.
Досега археоптериксът беше единствената безспорна птица, позната от юрския период, който е приключил преди около 145 милиона години, припомня Ройтерс.
Досега най-старите познати птици с къси опашки са живели около 20 милиона години по-късно от новооткрития екземпляр, отбелязва Ройтерс.
Пернатото от юрския период е притежавало черти, типични за съвременните птици – откритие, което пренаписва историята на еволюцията на тези животни, отбелязват изследователите.
Птиците са еволюирали от малки пернати динозаври. Въз основа на новото откритие може да се заключи, че първите птици са се появили преди 172-164 млн. години, милиони години по-рано, отколкото се смяташе досега, твърди палеонтологът Мин Ван от Института по палеонтология на гръбначните животни и палеоантропология на Китайската академия на науките. Той е ръководител на изследването, публикувано в списание „Нейчър“.
Според учените Baminornis zhenghensis вероятно е имал зъби, както и археоптериксът.
Фактът, че двете най-ранни известни птици имат съвсем различна анатомия и са обитавали различни части на света, разделени от около 8800 км, предполага, че тяхната еволюция е започнала много по-рано.
Фосилът е открит през 2023 г. по време на научна работа на терен в провинция Фуджиан. Вкаменелостта е запазила голяма част от скелета на птицата, но липсва черепът, което оставя празнина в разбирането за диетата и начина ѝ на живот, тъй като челюстите и зъбите дават информация за това.
„Новооткритата вкаменелост показва, че птиците от юрския период вероятно вече са имали глобално разпространение и са били много по-разнообразни, отколкото се смяташе досега“, казва палеонтологът и съавтор на изследването Чжун Чжоу.
Новооткритата птица, наречена Baminornis zhenghensis и намереният през 1861 г. в Германия археоптерикс, живял по същото време, са най-старите известни пернати. Но дългата около 15 см Baminornis zhenghensis е била далеч по-развита анатомично и по-добър летец от археоптерикса, който е бил с размерите на гарван – същество, което изглежда наполовина птица и наполовина влечуго.
Последвайте канала на