)
Бюджет 2025 г. и какъв ще е дефицитът в него Пеканов определи като "златния въпрос" и коментира така: "Без да съм привърженик на балансирания бюджет, не искаш да имаш дефицит всяка година. Използваш го в годините на криза. Такава в България няма, за разлика от Австрия и Германия, които са в рецесия. Дефицитът в България трябва да бъде намален, държавата няма нужда от толкова висок дефицит".
Обявяват се бойкоти. Хората се притесняват от цените. Отчасти с право. От другата страна, се извършват неправомерни действия срещу Националния статистически институт (НСИ). Цените са високи – това е вярно, но това не е същото като инфлацията да е висока. Това обясни в интервю за „Още от деня“ Атанас Пеканов – бивш вицепремиер по управление на европейските средства.
В контекста на държавния бюджет, капиталовите разходи са разходите на правителството за придобиване, изграждане или подобрение на дълготрайни активи, които се използват за обществени нужди. Тези разходи имат дългосрочна стойност и допринасят за икономическия растеж и развитието на инфраструктурата. Примери за такива са изграждане и ремонт на пътища, мостове, жп линии, летища, изграждане на ВЕЦ, АЕЦ, слънчеви или вятърни паркове, инвестиции в системи за водоснабдяване, канализация и електроснабдяване и др.
Въпреки това, Пеканов обясни, че от подобно недоволство смисъл има. "Имаме търсене и предлагане. Потребителите също имат сила. Не казвам, че с това ще променят ценовите процеси, но ще покажат, че са недоволни. Не казвам, че ефектът ще е огромен, но това е начинът, по който гражданите показват недоволството си. Със сигурност регулаторите трябва да погледнат дали структурата на пазара гарантира пълна конкуренция, или прекалено много договорна мощ на супермаркетите", коментира още бившият вицепремиер.
По темата с членството на България в еврозоната, той обясни, че никой насила не иска да ни натика там. "Ние вече сме се прикрепили към еврото с влизането ни във Валутния борд. Напротив, те ни казват, че не изпълняваме критериите. Имам притеснения и за инфлацията, и за дефицита".
Според него, хората гледат на процеса с бойкотите с недоверие.
"Инфлацията е различна за всекиго, всеки купува различни неща", посочи Пеканов.
"От заложени 10-15 милиарда лв., вероятно ще "направим" 4-5 милиарда. Не инвестираме в разгръщането на икономиката. Разходите отиват в социалната сфера. Не че съм противник на това, но не може да бъде политика, която да продължава до безкрайност", обясни Атанас Пеканов.
Според него, капиталовите разходи отново няма да бъдат изпълнени, а това е тревожно.
Последвайте канала на