Novini.bg

Експериментална ваксина може да предпазва пациенти с рак на бъбреците от повторна поява на болестта

258
© Gettyimages

Пациенти с напреднал рак на бъбреците, които са получили експериментална ваксина след отстраняване на туморите, са останали здрави години по-късно, сочи проучване, публикувано в списание „Нейчър“ и цитирано от БТА.

Използвайки туморни проби, отстранени по време на операцията, изследователите идентифицират неоантигени, които са малки фрагменти от мутирали протеини, съществуващи в рака, но не и в други клетки в тялото. След това те определят кои от тези неоантигени да включат във ваксината въз основа на вероятността имунната система да реагира силно на тях.

Изследователите тестват подобна ваксина срещу рак на бъбреците в проучване с 272 пациенти.

Новата ваксина е „персонализирана“, което означава, че е предназначена да обучи имунната система на пациента да разпознава и елиминира всички останали клетки от рака.

Стандартното лечение на светлоклетъчен бъбречноклетъчен карцином в III или IV стадий е операция, последвана от имунотерапия. При повечето пациенти обаче ракът рецидивира, обикновено в рамките на три години, и на този етап няма добро лечение.

„Избираме цели, които са уникални за рака и се различават от всяка здрава част на тялото, така че имунната система може да бъде ефективно „насочена“ към рака по много специфичен начин“, казва съавторът на изследването д-р Дейвид Браун от Йейлското училище по медицина в Ню Хейвън, щата Кънектикът.

„Това са пациенти, при които рискът от завръщане на рака е много висок“, казва д-р Тони Чуейри от Института за ракови заболявания „Дана-Фарбър“ в Бостън, който е ръководител на изследването. „След проследяване от почти четири години нито един от деветимата ваксинирани нямаше рецидив на рака на бъбрека“, добавя той.

Последвайте канала на

Мая Йорданова
258

Свързани новини