)
„Данните показват, че в следствие на тези финансирания има открити много аптеки и е увеличен броят на услугите, които се предлагат на здравноосигурените лица“, казва Станимир Михайлов, управител на НЗОК.
„Както във всяко едно село – има доста пенсионери, аз като кмет на нито една баба не съм отказал да закупя лекарства!“, казва Мариян Точев, кметът на селото.
За миналата година у нас са разкрити 22 нови аптеки в населени места, които не са разполагали с такава, както и 11 денонощни аптеки. Това се случва по методика за субсидиране на аптеки в труднодостъпни и отдалечени места, а целта е да се подобри достъпът до фармацевтична грижа на българите.
А в Ямбол, който е областен град , от години няма денонощна аптека.
Близо 2000 човека в Лясковското село Джулюница от няколко години са без аптека. 62-годишната Стефка Стефанова е със сърдечносъдово заболяване и пие лекарства по каса. Аптеката в селото обаче е затворила преди две години.
Заложените средства по това перо за 2025 са колкото миналата година - около 70 милиона лева.
Плановете са тази политика да продължи и през 2025 година.
Собствениците на аптеки казват - нощната смяна е нерентабилна, а и няма достатъчно специалисти, които да я покрият. Самите фармацевти също признават, че не искат да работят вечер.
Фармацевтите искат касата да плаща на аптеките и за отпускане на медицински храни, както и увеличение на сумата, която получават за работа със скъпоструващи лекарства.
„Давам си книжката и задължавам някой приятел да ми закупи лекарствата – от Горна, от Търново, от Стражица, най-близката аптека – от Лясковец“, казва тя пред БТВ.
„До много повече продукти, заплащани от здравната каса, има достъп до населението. Идеята на методиката е във всеки областен град да има аптека. В момента няма, но ако остане финансирането - ще има“, коментира Димитър Маринов от Български фармацевтичен съюз.
„Не, не искам да работя нощна смяна. Няма чак толкова и хора за спешни, може би бърза помощ би трябвало да имат някаква аптечка за нещо спешно“, казва Йонка Христова, която е фармацевт.
Към момента 98% от населението у нас има достъп до аптека в рамките на половин час, изчисляват от фармацевтичния съюз. Но все още има общини без адекватен достъп до лекарства.
Последвайте канала на