"Този цинизъм трябва да спре. Вместо да даде пример, тъй като се касае за публична личност, съдия Петров отказа да отнеме колата на човек, заловен с над 2 промила в кръвта", заяви Нинелла Върбанова от "Ангели на пътя".
Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет ще изслуша днес съдията от Софийския районен съд Мирослав Петров.
Тя съобщи още, че днес заедно с останалите основателки и почернени майки в организацията, ще протестират пред ВСС, докато колегиите изслушват съдия Петров.
Решението на Петров разгневи майките от "Ангели на пътя", изгубили децата си заради пияни и дрогирани шофьори. Преди броени дни от сдружението запитаха магистрата какво ще се случи, ако утре Цветков отново се качи след употреба на алкохол и убие човек.
Според съдия Петров предвидената в Наказателния кодекс възможност за конфискуване на автомобила на пиян или дрогиран водач противоречи на българската Конституция и на правото на Европейския съюз. Правото на ЕС е с предимство пред националното законодателство на държавите членки.
Той поиска защита от Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет заради оказан му натиск от прокуратурата. Натискът е осъществен след отказа му да отнеме колата на подсъдимия Ивайло Нойзи Цветков заради противоречие на нормата от Наказателния кодекс с Конституцията и правото на ЕС.
)