Акцент на срещата беше поставен върху необходимостта от законодателни промени, свързани с изплащане на обезщетенията на животновъдите, компенсиране на засегнатите от карантинни мерки стопани и повишаване на биосигурността.
БАБХ потвърди своя ангажимент към опазване здравето на животните и подкрепата за животновъдния сектор чрез последователни и ефективни мерки.
Участниците в срещата потвърдиха важността на по-ефективната комуникация и координация между всички заинтересовани страни за справяне с епизоотичните предизвикателства и минимизиране на икономическите загуби за сектора.
* Димитър Христов („Йотови“ ООД); Ася Горчева („Матанта“ ООД ); Людмил Свиленов (“Матанта“ ООД ); Богдан Борисов (Национална асоциация на млекопреработвателите ); Магдалена Апостолова (АМБИ); Дарина Шишкова (ОБЖ); Цанко Станков (ОБЖ); Юлия Коюнджийска (ОБЖ); Мирослава Манова (ОБЖ); Людмил Свиленов; Венцислава Стойчева (“Орикс тим“ ООД ); София – Мари Мартине ( Асоциация на месопреработвателите ); Лазар Борисов ( Асоциация на месопреработвателите ); Иво Раев (НАК); Симеон Караколев (НОКА); Павел Петров (НОКА); Веселин Велчев (НОКА); Марк Каласи (Шипка 99); Асен Златев („Ванела“ ЕООД); Пламен Ангелов („Пип Трейд“ ООД); Джозеф Джабра („Деъри Дей“ ЕООД); Калоян Трайков („ЕЙ Джей Дериз“ ЕООД); Рангел Рангелов („Филипополис“); Любомир Марчев; Иван Начев („Ваком“ МП).
Актуалната епизоотична обстановка и ситуацията в животновъдния сектор в страната бяха обсъдени на среща в Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ). В срещата взеха участие доц. Деян Стратев, заместник-министър на земеделието и храните, доц. Илиян Костов, главен ветеринарен санитарен инспектор, Деница Динчева, директор на дирекция „Животновъдство“ към МЗХ, д-р Светлозар Патарински, изпълнителен директор на БАБХ, д-р Валентин Атанасов, зам.-изпълнителен директор на БАБХ и представители на животновъдни и млекопреработвателни асоциации* в страната, съобщават от пресцентъра на агенцията.
Д-р Светлозар Патарински заяви, че БАБХ е отворена за диалог и предложения. Относно възстановяване на доверието и повишаване на информираността за дейността на Агенцията, той припомни за стартиралите информационни срещи по области с участието на кметове на населени места и животновъди, и отправи покана към асоциациите да се включат.
Доц. Костов обърна внимание, че страната ни трябва да предприеме разписаните в българското и европейското законодателство мерки за преодоляване на ситуацията с огнището на чума във Велинград, за да не бъдат наложени последващи рестрикции към България.
„Ситуацията, пред която сме изправени, изисква отговорност, сътрудничество и бързи, но добре обмислени действия. Разчитаме на вашия опит и обратна връзка, за да намерим най-добрите решения. Вярвам, че с диалог и съвместни усилия можем да осигурим стабилност и устойчивост за целия сектор“, заяви в началото на срещата заместник-министър Стратев. Той допълни, че всички представители на Министерството на земеделието и храните, ветеринарните власти, животновъдите и преработвателите имат обща цел, а именно да бъде опазен секторът и да се гарантира неговото развитие въпреки предизвикателствата. „Важно е да работим като партньори, с отворен диалог и конкретни стъпки, за да предпазим стопанствата и подкрепим производството“, допълни още доц. Стратев.
Представителите на млекопреработвателните организации изразиха сериозни притесненията от възможността на страната ни да бъде забранено изнасянето на мляко и млечни продукти, освен към държави от ЕС, така и към трети страни, в които по-голямата част от тях реализират продукцията си. Относно откритото огнище на чума по дребни преживни животни във Велинград, те апелираха за по-скорошно решаване на случая и спазване на законодателството. От своя страна представителите на животновъдните асоциации настояха за гарантиране навременното изплащането на компенсациите към фермерите, пострадали от заболяването, включително и тези попаднали в ограничителните зони.
)