)
Често срещано погрешно схващане е, че когато ни е физически студено, ще настинем. Може би това се дължи на факта, че респираторните инфекции обикновено нарастват през зимните месеци.
Въпреки че по-студеното време може да ни направи по-податливи на инфекции – например чрез отслабване на имунната защита срещу респираторни вируси – самият студ не е причината за заболяването.
Излагането на температури под 0°C , особено за продължителни периоди, може също да доведе до измръзване. Децата, бездомниците и възрастните са особено уязвими към това състояние. Измръзванията обикновено засягат крайниците на тялото: пръстите на ръцете и краката, носа и ушите. Интензивният студ кара водата в тъканите да замръзва, ограничавайки кръвообращението и потенциално водейки до загиване на тъканите. В резултат, кожата на пациента може да стане лилава или синя, а в тежки случаи мъртвата тъкан може да се наложи да бъде отстранена чрез операция или ампутация.
Обикновено температурата на човешкото тяло е около 37°C, с малки отклонения. Това гарантира нормалното протичане на физиологичните процеси в организма.
Освен това, инфарктите са по-чести през зимата – вероятно поради свиването на кръвоносните съдове, което повишава кръвното налягане и кара сърцето да работи по-интензивно от обикновено.
Симпотимите на хипотермията са треперене, неясен говор и забавено дишане. Кожата става бледа, студена и суха. Ако не бъде лекувана, хипотермията може да доведе до дисфункция и отказ на органите, което в крайна сметка може да завърши със смърт. Всяка година в САЩ от хипотермия умират между 700 и 1,500 души.
Синдромът на Рейно предизвиква свиване на кръвоносните съдове – особено тези в крайниците, като пръстите на ръцете и краката, които стават бели или сини. Състоянието се провокира от студ при хора, предразположени към синдрома, обяснява Амдур.
Студеното време също може да влоши други заболявания, като екзема и респираторни състояния като астма или хронична обструктивна белодробна болест (ХОББ), отбелязва д-р Амдур.
Това включва хора с фамилна история на заболяването, индивиди с определени други заболявания като ревматоиден артрит и лупус, или такива, които приемат определени медикаменти, включително някои лекарства за високо кръвно налягане или мигрена.
Ако човек, обаче, бъде изложен на изключително ниски температури, тялото може да не успее да произвежда топлина със същата скорост, с която я губи, което води до рязко спадане на основната телесна температура. Когато температурата на тялото падне под 35°C, може да се развие хипотермия.
Допълнителни примери за заболявания, свързани със студено време, включват окопно стъпало – увреждане на стъпалото, причинено от продължително излагане на студени и влажни условия; измръзнали подутини (чилблейни), при които се появяват сърбящи отоци по кожата; и студова уртикария, при която кожата развива копривни обриви.
Друго състояние, причинено от студено време и влияещо на кръвообращението, е синдромът на Рейно, споделя д-р Рейчъл Амдур, доцент по медицина в Северозападния университет, в интервю за Live Science.
Съществуват, обаче, различни други състояния, които се предизвикват от по-ниските температури. Един от примерите е хипотермията, която се причинява от опасно понижение на основната телесна температура.
Последвайте канала на