"Валутният борд, който дава сигурност, може да бъде отменен със 121 гласа. Като знаем какви парламенти имаме, смятайте какво може да се направи. Ако сме в еврозоната, няма как да се организира "нещо тип 1996-1997 година", заяви Василев.
"Проектобюджетите през последните години винаги са били с по-висок дефицит от 3%. С моя екип успяхме да реализираме по-малък дефицит, за да изпълним критериите."
"Растем и наваксваме значително по-бързо от страните в ЕС и Moody's казва, че това се дължи на ръста в доходите", каза Асен Василев за най-новата кредитна оценка.
Инфлацията в България е 2.6%. Изпълнили сме критериите за влизане в еврозоната - по европейска процедура, щом си под 3% - влизаш. А като излязат данните през февруари, ще видите, че сме сред трите държави в ЕС с най-ниска инфлация. Това заяви пред БТВ бившият финансов министър и настоящ депутат от ПП-ДБ Асен Василев.
Ако не поискаме конвергентен доклад за влизане в еврозоната, това ще е изключително пагубно за българския бизнес и българските граждани, предупреди бившият финансов министър.
И коментира, че инфлацията за януари излиза на 15 февруари и очаква от новата управленска коалиция да внесе бюджет, който е съобразен с нея.
"Януари 2021 г. – 400 млн. лева излишък, януари 2022 г. – 940 млн. лева, януари 2023 г. – 470 млн. лева, януари 2024 година – 400 млн. лева. Как така сега януари ще сме на дефицит, след като дори има вдигане на данъци?"
Има артилерийска подготовка, за да се върнем към бюджетите на постната пица, допълни Василев.
При "разточителните" бюджети на Асен Василев бяхме на излишък, а сега ще сме на дефицит, как така, попита той и цитира:
Последвайте канала на