Всяка година около 3000 души у нас губят живота си от онкологични заболявания, свързани с човешкия папиломавирус, докато страната ни е последна по ваксинация в Европа.
Жената има и дъщеря на 21 години. За нея ваксината е платена - 250 лева на доза, при нужни три. Според майката ваксината е скъпа за много хора.
Затова д-р Деница Даскалова препоръчва на държавата да разшири финансирането.
Майка на 14-годишно момиче, Сусана имунизира у нас детето си срещу човешкия папиломавирус. В Украйна, откъдето е, няма програма за ваксинация.
Специалистите са категорични – трябва да се разшири обхвата на хората, които имат право на безплатна имунизация.
„Най-малкото, което можем да гарантираме е, че в новия програмен период ще продължим дейностите, които са до момента осъществявани“, посочи Илия Тасев от Министерството на здравеопазването.
„Това решение взехме, за да ѝ облекчим живота. Най-важното е, че тя предотвратява болести и рак на шийката на матката“, коментира Сусана пред БТВ.
„Всяка година жени умират, които можеха да са работещи, здрави, гледащи си децата и семействата“, добави проф. Радка Аргирова.
У нас ваксинираните за 2023 година са едва процент и половина. В съседна Северна Македония имунизацията е задължителна от миналият април. Там ваксинирани са над 60% от децата между 12 и 15 години.
„Това е ваксина, която защитава срещу конкретен вирус, който се предава по полов път. От нея боледуват както момчета, така и момичета“, обясни общопрактикуващият лекар.
В края на миналата година от здравното министерство заявиха, че ще предложат безплатна ваксина и за момчета между 10 и 14 години и момичета между 15 и 21 години. Предстои програмата да бъде подновена, но засега не е ясно как.
)