)
"Сега вече има легитимен президент, който се ползва с доверието на целия регион", каза Макрон в интервю за независимото местно издание L'Orient-Le Jour.
Френският президент Еманюел Макрон пристигна тази сутрин в Бейрут, за да изрази подкрепата си за новите ръководители на Ливан и усилията им за съставяне на правителство, което да отвори нова глава в историята на тази близкоизточна страна, предаде Франс прес.
Двамата са изправени пред неимоверно трудната задача да възстановят Ливан след опустошителната война между Израел и "Хизбула" и на фона на хронична икономическа криза.
Макрон и саудитският престолонаследник принц Мохамед бин Салман дадоха "пълната си подкрепа" за съставянето на силно правителство в Ливан, посочи вчера френското президентство след разговор между двамата лидери.
Очаква се Макрон да се срещне и с влиятелния председател на ливанския парламент Набих Бери, съюзник на "Хизбула".
Посещението на стопанина на Елисейския дворец съвпадна с визита на генералния секратар на ООН Анотниу Гутериш, който също е в Бейрут, поради което се очаква двамата да се срещнат.
Посещението на френския президент има за цел да демонстрира "подкрепа" за колегата му Аун и за Салам. Изборът на двамата ръководители несъмнено ще способства за "укпреване на суверенитета на Ливан и гарантиране на единството и благоденствието на страната", обяви Елисейският дворец.
След конференция в Париж Франция обеща "символни жестове" за мобилизиране на международната общност в подкрепа на Ливан.
След повече от две години властови вакуум на 9 януари Жозеф Аун беше избран за президент, а той от своя страна, се спря на Науаф Салам в избора си за фигурата, която да номинира за министър-председател, пише БТА.
Според анализатори именно отслабването на "Хизбула" вследствие на войната с Израел е направило възможно дълбоко разделената политическа класа в Ливан да избере Аун и да подкрепи издигнатата от него кандидатура на Салам за премиер.
Според споразумението за спиране на огъня от 27 ноември ливанската армия разполага с 60 дни да се разположи заедно със силите на ЮНИФИЛ в районите на Южен Ливан, от които израелските войски ще се изтеглят.
Същевременно "Хизбула" трябва да изтегли силите си северно от река Литани, което е на около 30 км от границата, и да премахне всякаква своя военна инфраструктура от Южен Ливан.
Той ще се срещне и с началника на мироопазващите сили на ООН ЮНИФИЛ Аролдо Ласаро, и с ръководителите на комисия, съставена от делегати на Израел, Ливан, Франция, САЩ и представител на ЮНИФИЛ, натоварени да следят за нарушения на примирието.
Франция има специални отношения с близкоизточната страна, тъй като в продължение на две десетилетия след Първата световна война управлява Ливан като подмандатна територия, а след ливанската независимост през 1943 г. двете страни запазват тесни връзки помежду си.
Франция участва в наблюдението на примирието от 27 ноември, сложило край на войната между Израел и "Хизбула". На 26 януари изтича крайният срок за пълното изпълнение на договореностите за спиране на огъня.
Избирането за премиер на Науам Салам, уважаван съдия от Международния съд на ООН, се смята за победа конкретно на френската дипломация, тъй като Салам беше подкрепяният от нея кандидат, който в крайна сметка успешно беше номиниран въпреки резервите на "Хизбула", отбелязва Франс прес.
Последвайте канала на