)
„Защо не внесоха 100 подписа на своите депутати, за да бъде сформирано преходно правителство, което е единственият изход от тази криза и което би позволило да се проведат честни и демократични избори“, попита Миливоевич.
Опозицията в Сърбия поиска да бъде съставен кабинет, който да подготви предсрочен вот за Скупщина (парламент), а не провеждане на национално допитване за оттеглянето на президента Александър Вучич, съобщиха местни медии, цитирани от БТА.
В продължение на два месеца и половина балканската страна е обхваната от всекидневни антиправителствени протести, в които се включват различни представители на обществото, включително студенти и ученици.
В първите седмици представители на опозицията участваха активно и бяха начело на протестите, но след като студентите започнаха да блокират факултетите и прекъснаха занятията, политиците отстъпиха на заден план.
Миливоевич допълни, че е дълбоко убеден, че не само неговата формация, но и никоя опозиционна партия в Сърбия няма да направи подобно нещо.
Неговото изявление идва, след като мнозинството в сръбската Скупщина внесе 111 подписа за провеждането на консултативен референдум, който да определи с каква подкрепа в обществото разполага президентът Александър Вучич.
Опозиционният лидер изрази мнение, че Вучич е в паника, след като на 22 декември хиляди студенти и граждани се събраха на площад "Славия" в Белград на протест в памет на 15-те жертви на рухналата козирка на гарата в северния град Нови Сад през ноември миналата година.
Председателят на Демократическата партия (ДП) Сърджан Миливоевич заяви днес, че неговата партия няма да участва в "мафиотската игра", като визира предложението, което направи вчера сръбският президент опозицията да инициира провеждането на референдум за отстраняването му от власт.
Студентските протести и блокади продължават и в момента.
„Ние няма да участваме във фалшификацията на политическия живот, която те предлагат", каза Миливоевич.
Последвайте канала на