Турският президент Реджеп Тайип Ердоган призова всички страни да "свалят ръцете си" от Сирия, съобщава "Ройтерс".
Анкара счита YPG за разширение на ПКК, която е смятана за терористична група от Анкара, Вашингтон и Европейския съюз.
В парламента Ердоган заяви, че кюрдската милиция YPG е най-големият проблем в Сирия след свалянето на бившия президент Башар Асад. Той бе категоричен, че групировката няма да може да избегне неизбежния си край, освен ако не сложи оръжие.
По-рано Турция призова кюрдската милиция YPG в Североизточна Сирия да се разпусне след падането на Асад, пише news.bg.
Светкавична бунтовническа офанзива свали Асад от власт на 8 декември и ислямистките бунтовници от "Хаят Тахрир аш Шам", които водеха настъплението, сформираха служебно правителство.
Той подчерта, че Турция има капацитета и способността да смаже всички терористични организации в страната, включително кюрдските милиции и "Ислямска държава".
13 януари 2025 г. в 22:43 ч.
YPG оглавява Сирийските демократични сили (СДС) - съюзници на САЩ на североизток - и изигра ключова роля в победата над бойците на "Ислямска държава" през 2014-2017 г. Групировката все още охранява бойци на "Ислямска държава" в затворнически лагери там.
)
)
)
)