Със сухопътен Шенген ще привлечем туристи от Гърция и Румъния

64
© Novini.bg/ Canva

"Важно е колко дълго ще останем в тези класации. Трябва да гледаме напред и с оптимизъм, да използваме всяка възможност, която ни се представя, защото сме много назад по отношение на съвременния туризъм. Важно е да се работи стратегически, министерството с бранша да направят бърза краткосрочна стратегия. Можем да започнем с реклама около нас. Влизайки в Шенгенското пространство, двата пазара - Гърция и Румъния, са много важни", коментира председателят на УС на "Обединение бъдеще за туризма" Павлина Иванова в студиото на "България сутрин".

"Когато имаме безпроблемно преминаване, имаме спестяване на пари. Това се показа в самолетните пътувания, няма нужда от престой от 7-8 часа, за да минем нормално проверките, а можем да направим прекачване 1 час", разясни гостът.

"Навсякъде има качествени продукти и ако човек иска да бъде качествен от страна на бизнеса, има възможност и тогава клиентелата идва", каза още Павлина Иванова.

"Това няма да ни помогне, освен сами да се омаловажаваме на пазарите. Трябва да представим това, което имаме и е добро и позитивно - ние сме културна страна, с културен туризъм - имаме си много и предостатъчно, въпросът е да можем да го покажем. По отношение на термалните извори сме втори в цяла Европа след Исландия. Престъпление е, ако това не се брои за позитив. Имаме морето и планината, навсякъде можем да намерим нещо, което да бъде качествено", подчерта председателят на УС на "Обединение бъдеще за туризма".

След пълноправното влизането на България в Шенгенското пространство, страната ни е класирана в Топ 50 туристически дестинации от всекидневника "Ню Йорк Таймс".

Друга препоръка на бранша е намаляване на времето за чакане по лифтовете на зимните курорти.

По думите ѝ във всички страни има проблеми с инфраструктурата, суровините, доставчиците. Но въпросът при нас е доколко туризмът е важен сектор за държавата.

По думите ѝ най-подходящо ще бъде привличането на туристи от тези две съседни държави, тъй като придвижването ще бъде много по-бързо.

Проблем, който Иванова очерта в ефира на Bulgaria ON AIR, е негативната политика, която сами водим срещу собствените си интереси.

Тя определи като безотговорност стигането до ситуация, в която клиенти да отказват резервации заради продължителна липса на ток, за което държавата плаща 30 лв. компенсация.

Последвайте канала на

Радина Лазарова
64
Със сухопътен Шенген ще привлечем туристи от Гърция и Румъния | Новини.бг