Банкерът и финансист Левон Хампарцумян анализира темите около проектобюджета на държавата в предаването на Офанзива с Любо Огнянов.
По думите му ако нещата продължат да се движат така, скоро ще се наложи да мислим за програма с Международния валутен фонд за стабилизация, вместо за еврозона. „С такъв проектобюджет еврозоната е мечта“, допълни финансистът.
„Той е направен от Министерския съвет и подлежи на всякакъв вид преработки. Така, че ще бъдат проект 1, 2, 3 и накрая последният, който евентуално ще се гласува. Българската народна банка много често са имали възражения по една или друга страна от бюджета, но не е било толкова публично, защото не сме имали толкова скандален бюджет, представен на парламента“, посочи той.
„Няма да се счупи системата след 1 януари. Мисля, че депутатите, гласувайки си тази дълга почивка, са отчели, че нищо Бог знае какво няма да се случи, докато ги няма. След като се върнат, ще си направят комисии и може би януари, февруари се надяваме да видим един преработен бюджет“, каза той.
„Увеличаването на данъци е следващата стъпка, ако тя се налага и трябва да бъде обяснена и приета от обществото. Преди това обаче трябва много сериозно и дълго да се работи в посока на увеличаването на ефективността на публичните системи, които изразходват тези средства“, посочи Хампарцумян.
)