Предизвикателството "Супермен" в ТикТок: Деца са със счупени крайници заради опасната мода

33
© Gettyimages

"Моя близка приятелка стана част от този тренд, нейният случай не е толкова фрапиращ - извади си рамото по някакъв начин, но има и по-тежки случаи".

"Трябва да работим с децата да се върнат към игрите на улицата, но вече трябва постоянно да ги наблюдаваме".

11 деца на възраст между 10 и 16 години са приети в болницата в Скопие, след като са последвали тренда сред учениците. Две от тях са със счупени ръце.

Опасна тенденция при децата между 7 и 14 години у нас и в съседните страни. Предизвикателството, което набира все повече популярност в ТикТок, изпраща стотици ученици в спешните отделения със счупени или извадени крайници.

В Албания в момента тече публично обсъждане за затварянето на платформата ТикТок заради насърчаването към насилие и тормоз.

Има и сериозни дискусии в страни от Европейския съюз за допълнителни мерки за ограничаване на социалните мрежи при децата.

Нарича се "Супермен" и кара много деца да записват опасни видеа. Историята е от Благоевград, но научихме за случай в столичното 119-о училище. Директорът му Диян Стаматов каза, че след ТикТок предизвикателство "Спайдърмен" тренд ученик е претърпял тежък инцидент с травма на главата.

Повтарянето на предизвикателството е начин за децата да привлекат вниманието на връстниците си, дори и това на родителите си.

Предизвикателството "Супермен" представлява подхвърляне във въздуха на дете от поне две други деца, като целта е, докато е във въздуха, да наподоби летенето на фантастичния герой.

Притеснително е, че предизвикателството се прави често и в училище, а изпълнението му може да доведе до различни опасни фрактури и наранявания.

След като "Супермен" вкара стотици деца от Румъния, Сърбия, Северна Македония и Албания в болници, пострадали от него има и в България. Един от примерите е от Благоевград.

След опасните инциденти министърът на образованието в Северна Македония съобщи, че се обмисля забрана на телефоните в училище.

Според експерти в подобни ситуации институциите трябва да реагират мигновено.

"Предизвикателствата в интернет, в различните канали, са толкова атрактивни за тях, за да може те да се впишат в компанията, за да станат интересни. Когато те са доволни, щастливи, тогава те няма да посегнат към различни предизвикателства, защото ще имат нужното им внимание", каза още Магдалена Рахова, председател на Общинския съвет по наркотични вещества в Благоевград.

"Трябва да се санкционират подобни неща. Особено образователните институции трябва да дискутират темата, за да могат да предотвратят инциденти в училище, у дома, навсякъде, да обясняват подробно на подрастващите какви опасности могат да крият платформите", заяви пред БНТ Боян Кордалов, експерт по комуникации.

Последвайте канала на

Мая Йорданова
33

Свързани новини

Водещи новини

Предизвикателството "Супермен" в ТикТок: Деца са със счупени крайници заради опасната мода | Новини.бг