"Това, че ще им вдигнат с 50% заплатите в МВР - ще вземат Батко и Братко. Там има заплати, които са с 10 пъти разлика", настоя Сабрутев, като направи сметка - назначен по модел "Батко и Братко" примерно с 3000 лв. заплата ще има увеличение с 1500 лв., а редови служител с 1500 лв. ще има увеличение от 750 лв. 35% средно увеличение на заплатите в държавната администрация (се планира) при 2% инфлация - ще трябва да ги платим всички, с по-високи данъци, подчерта той.
Връща се моделът на джипката. С тези думи в ефира на БНТ депутатът от ПП-ДБ Венко Сабрутев определи предложението за бюджет за 2025 година на поредното служебно правителство на Димитър Главчев.
Какво да се прави? Може би на първо четене проектът за бюджет да бъде приет и между първо и второ четене да има истински дебат, обясни Сабрутев. Всички свърхразходи да бъдат свалени до нормални нива и да се задържи дефицитът под 3%, добави той. И каза очевидното - ударно вдигане на заплати в МВР и в служба като ДАТО, която ни подслушва, че като дойде време, да се правят "честни избори".
Колко пъти сте чували увеличение на заплата от 50% до 75% - връща се моделът на джипката, предложеният за 2025 година бюджет от служебното правителство на Главчев, разбирайте на Пеевски и Борисов, е скандален, каза Сабрутев.
По думите му коалицията е гласувала с "въздържал се" за увеличаване на заплатите в МВР (за 50 000 души), когато в пленарна зала е приеман план за финансовата рамка за 3 години напред. "Ние сме "за" да има ръст на доходите, но съобразен с инфлацията - може ли повече пари за 50 000 души в МВР, отколкото за 2 000 000 пенсионери", попита Сабрутев и добави, че няма дори предвидени обезщетения за семейства, чиито деца остават извън детски градини.
Последвайте канала на