)
"Не виждам никаква дългосрочна политика в Министерство на финансите. Последните сериозни промени на данъци бяха правени през 2006-2007 г., когато ситуацията беше съвсем друга. Но оттогава минаха почти 20 години. Не може една система 20 години са не се обновява по някакъв начин".
"Това е просто отлагане с една година. Неизбежно вървим в тази посока поради един прост факт – разходите много се качват, а допълнителни приходи няма. Всички мерки, които сега Министерството на финансите предлага, са еднократни, като например данък свръхпечалба на банките или данъчната амнистия. Следващата година няма да ги има, дори сега да ги приемат, което също е доста съмнително".
"Има ли смисъл да се блъскаме да правим 3% бюджетен дефицит, след като очевидно системите не издържат. Ние не можем да не вдигнем минималната заплата, не можем да не дадем на полицаите, военните и учителите някакво увеличение, съответно няма как да спазим 3% бюджетен дефицит и няма никаква драма в това", коментира финансистът. Той е категоричен, че проблемът не е в дефицита, а дали можеш да го финансираш:
"Имаш ли икономика, която да може да произвежда достатъчно, за да плаща лихвите по този дефицит. Тук идва истинската драма за България – у нас икономика няма, няма инвестиции, ръстът на БВП се дължи единствено на вътрешното потребление, а не на ръст на производството, няма ръст на износа. Правителството трябва да работи в тази посока – развитие на икономиката, стимулиране на бизнеса и външните инвестиции, а ако няма външни, тогава публични инвестиции".
"Останалите 12 млрд. лв. трябва да бъдат намерени отнякъде или да бъдат съкратени като разходи".
"Теорията казва, че има краткосрочен положителен ефект, т.е. влизат някакви допълнителни приходи, но в дългосрочен план е отрицателен ефектът, защото хората спират да плащат данъци, чакайки следващата амнистия".
За него е смислена мярката за данък върху свръхпечалбите в банковия сектор. Според него това е трябвало да се направи отдавна.
За него прогнозата на финансовото министерство в тази посока е напълно сбъркана.
Реалният размер на дупката в бюджета вероятно наистина е 18 млрд. лв., за които говори финансовият министър, допуска Кадиев. По думите му можем да си позволим 6 млрд. лв., ако искаме да спазим Маастрихтския критерий. Това ще е приблизително 3% дефицит, изчисли той и добави:
Георги Кадиев изказа мнение, че от амнистията за неплатени задължения към хазната няма да дойде никакъв приход:
Георги Кадиев прогнозира, че в този парламент няма да се приеме бюджет за следващата година.
За уверението на финансовия министър, че няма да се вдигат данъци и осигуровки за физическите лица, той изказа мнение:
Според него след като бъде внесен, ще се види какво точно е записано, защото, по думите му, сигналите са много разнопосочни.
Това заяви пред БНР Георги Кадиев от "Нормална държава", бивш заместник финансов министър.
Финансистът напомни, че ресорното министерство е трябвало да внесе проектобюджета за следващата година за разглеждане в Народното събрание до 31 октомври. Сега има избран парламент, защо не го внасят, попита той от ефира на предаването "12+3".
Последвайте канала на