НА ЖИВО

НА ЖИВО: Цирк в НС: Ивелин Михайлов се подигра жестоко с Цончо Ганев

Хиляди протестираха в Словакия срещу правителството на Роберт Фицо

15
© Getty Images/Guliver (архив)

Хиляди граждани на Словакия излязоха по улиците на страната вчера вечерта на протести срещу правителството на премиера Роберт Фицо, като най-голямата демонстрация се проведе в Братислава. ДПА съобщава, че според опозиционните медии между 17 и 18 хил. души са участвали на митинга в столицата.

Демонстраторите предупредиха, че демократичните свободи в Словакия са изложени на риск и призоваха към действия в защита на свободата и демокрацията.

Кадифената революция започва с насилствено разпръскване на мирен студентски протест на 17 ноември 1989 г., което предизвиква масови демонстрации, които довеждат до смяна на режима. Датата е отбелязвана като Ден на борбата за свобода и демокрация, както в Словакия, така и в Чехия.

Опозицията обвинява правителството на Фицо, съставено от две социалдемократически и една дясна популистка партия, че демонстрират авторитарни тенденции.

По време на митинга лидерът на най-голямата либерална опозиционна партия „Прогресивна Словакия“ Михал Шимечка разкритикува управлението на Фицо. „Свободата и демокрацията не са гаранция за добро управление. Иначе Роберт Фицо нямаше да ни управлява 14 години“, заяви опозиционерът.

Протестите, организирани от две либерални и една консервативна опозиционни партии, се проведоха по повод 35 години от Кадифената революция срещу комунистическия режим в Чехословакия.

Фицо, който спечели парламентарните избори миналата година, служи четвърти мандат като премиер, след като няколко години беше в опозиция.

В Братислава протестиращите изложиха транспарант с надпис „Правителството отнема нашите свобода и демокрация, а в замяна ни предлага отмъщение и омраза“.

Последвайте канала на

Весела Найденова
15

Водещи новини

Хиляди протестираха в Словакия срещу правителството на Роберт Фицо | Новини.бг