)
Световната здравна организация (СЗО) заяви, че е дълбоко обезпокоена от нападенията на израелската армия срещу здравните служби във войната срещу „Хизбула“ в Ливан, съобщава БТА.
Вчера Франция обяви, че изпраща тридесет тона спешна хуманитарна помощ за разселените лица в Ливан, който от 23 септември е арена на смъртоносна ескалация между израелската армия и подкрепяното от Иран ислямистко движение "Хизбула".
Днес ООН предупреди и за голяма опасност в Ливан за историческите градове Тир в южната част и Баалбек в източната, които бяха засегнати от израелски въздушни удари, насочени срещу „Хизбула“.
Допълнително Ирак, Китай, Саудитска Арабия и ОАЕ през последните седмици изпратиха хуманитарна помощ в Ливан. До сряда в Ливан бяха получени доставки с 49 самолета от тези страни, каза премиерът Наджиб Микати.
Междувременно Ливан днес получи хуманитарна помощ от Франция – първата пратка след скорошната международна конференция в Париж, предназначена за разселени хора, които са напуснали домовете си заради войната между израелската армия и „Хизбула“.
На конференцията в Париж бяха събрани над 800 милиона долара за хуманитарна помощ и 200 милиона долара помощ за ливанската армия.
На летището в Бейрут пристигна самолет, първият от поредица полети, организирани в сътрудничество с Европейския съюз, за осъществяване на дело на всички изявления, направени по време на конференцията“ в Париж на 24 октомври в помощ на Ливан, съобщи от летището френският посланик в Ливан Ерви Магро.
СЗО „наистина е дълбоко обезпокоена от продължаващите нападения срещу здравния персонал и лечебните заведения в Ливан и ние продължаваме да настояваме да бъде направено нещо, така че здравните грижи да не бъдат мишена“, каза на пресконференция в Женева говорителката на СЗО Маргарет Харис. Тя добави, че „числата са наистина шокиращи“ и уточни, че при нападения срещу здравните служби са загинали 102-ма души, а 83 са били ранени, в момент, когато здравната система е претоварена и има най-голяма нужда от медици. По думите ѝ, броят на загиналите може да е много по-голям, тъй като много здравни работници са убити и ранени, докато не са били на работа.
„Древните, богати на история финикийски градове са в голяма опасност да останат в руини“, написа в социалната мрежа „Екс“ специалният координатор на ООН за Ливан Джанин Хенис-Пласхарт, говорейки за Тир и Баалбек - два града, включени в списъка на световното културно наследство на ЮНЕСКО. „Културното наследство на Ливан не бива да става поредната жертва на този опустошителен конфликт“, подчерта тя.
Последвайте канала на