Според него убийството на Яхия Синуар идва в контекста на нова стратегия от страна на Израел.
„Яхия Синуар беше един от най-важните лидери на „Хамас“. Той стоеше в Газа и водеше войната от една година. В същото време беше и архитектът на операцията, която преди година се проведе в Израел.“ Това заяви в ефира на БТВ журналистът и анализатор Мохамед Халаф. По думите му още детството си Яхия Синуар е бил част от „Хамас“.
„В различни периоди от неговото участие в различни операции, той стига до една по-голяма операция, която го води в Израел, където като заложник прекарва около 23 години. По това време той бил непримирим, но в един момент израелски лекари откриват тумор в главата му, но го излекуваха. След това го пускат като размяна за един израелски войник, отвлечен от „Хамас“, допълни Мохамед Халаф.
„Израелците приеха промяна на военната им доктрина. Нетаняху днес постигна една голяма историческа победа, защото фактически всички обвиняваха Синуар, че той е пречката за постигане на споразумение по отношение за заложниците. Израел ликвидира почти всички военни лидери на „Хамас“, които стоят в Газа. След убийството на Синуар на територията останаха само двама – няма други“, обясни още той.
5 декември 2025 г. в 09:08 ч.
)