Има немалко млади учители, които са влезли в системата най-вече заради по-високите заплати, каза д-р Петров. Учителите до 35-годишна възраст са 15 процента, но те са в режим на непрекъснато текучество. Около 75 на сто от започващите работа в училищата до първите 3 години не издържат и отиват да работят нещо друго, което е голям проблем за България. Това трябва де е един от трите основни приоритета на всяко едно държавно управление и Министерството на образованието, смята д-р Петров. Според него политическото решение учителите да придобият втора категория труд може би ще роди след това правилните отговори на тези въпроси. "На този етап при политиците няма такава готовност за прекатегоризация, но ние като синдикат сме готови да предложим съответните компенсаторни механизми", каза синдикалистът. Той обясни, че и в момента при учителите има възможност за ранно пенсиониране, но то донякъде ги ощетява, защото им отнема една добавка, за която са плащали години наред. До Националния осигурителен институт е отправено предложение да се помисли дали тези учители, които се пенсионират три години по-рано, да я получават цялата или редуцирана. По този начин те реално ще бъдат приравнени към втора категория труд и без това да е официално обявено по общите правила, защото техните пенсии ще дойдат от учителския пенсионен фонд, каза д-р Петров, уточнявайки, че и за това е нужно политическо решение.