В началото на юли т.г. кабинетът реши да отложи увеличението на цените на електроенергията до септември, давайки си време да се справи с енергийната криза, довела до въвеждане на режим на тока.
Това е второто поскъпване на електроенергията през настоящата година. В началото на януари правителството вдигна цените с между 16 и 26 процента.
Според информацията новите тарифи вече са в сила за предплатените планове. Потребителите, които получават фактура всеки месец, ще започнат да плащат по новите цени от началото на септември.
"Вдигането на цените на енергията до нивата, при които се покриват разходите, включително горивата на дребно, до декември 2025 г., е от съществено значение за безпроблемното снабдяване с енергия на населението и намаляване на дисбалансите в сектора", се посочва в изявление на Фонда след приключването на третия преглед на кредитната програма миналия месец.
Цените на електричеството в Египет се повишават с между 14 и 40 процента в зависимост от потреблението, съобщи онлайн изданието "Иджипт индипендънт", позовавайки се на министерството на електричеството. Увеличението е най-голямо за абонатите с най-висока консумация и най-малко за тези с най-ниска, предаде БТА.
В началото на лятото премиерът Мостафа Мадбули заяви, че държавата трябва да внесе газ и мазут на стойност около 1,18 милиарда долара, за да отмени режима на прекъсване на електричеството. Страната договори доставката на общо 21 товара с втечнен природен газ.
Отложеното с няколко години решение е част от програмата за спиране на субсидиите и едно от условията в споразумението с Международния валутен фонд (МВФ) за отпускане на финансова подкрепа за северноафриканската държава в размер на общо 8 милиарда долара.
Режимът беше въведен през юни 2023 година, заради продължителните горещини, които доведоха до претоварване на енергийната система. Наред с това местното производството на природен газ отбеляза спад, а страната използва синьо гориво за производството по-голямата част от необходимото ѝ електричество.
)