БТА припомня, че по-рано тази седмица от групата на ПП-ДБ-СС в СОС настояха за оставката на областния управител на София-град заради смяната на ръководствата на общинските дружества. По думите на Борис Бонев ГЕРБ стои в основана на превземането на общинските дружества. Това се случва и в директно нарушение на закона, какъвто беше и докладът за смяна на ръководствата на дружествата, посочи още Бонев. Той смята, че има само един изход от ситуацията и това е оставката на областния управител на София-град Стефан Арсов. На 13 юли кметът на София Васил Терзиев върна за ново гласуване смяната в ръководствата на общинските дружества.
Не участваме в незаконни действия на Столичния общински съвет (СОС), заяви председателят на БСП - София и на Местна коалиция "БСП за България" Иван Таков от името на общинските съветници от групата на социалистите в позиция изпратена до медиите. Таков съобщи още, че няма да се включат в свиканата от председателя на СОС Цветомир Петров за днес извънредна сесия.
В днешното заседание на съвета е предвидена само една точка и тя е за връщане за ново обсъждане на решението на СОС за назначаване на членове на съвет на директори и надзорни съвети на шестте общински търговски дружества - „Център за градска мобилност“ ЕАД, „Столичен електротранспорт“ ЕАД, „Столичен автотранспорт“ ЕАД, „Метрополитен“ ЕАД, „Топлофикация София“ ЕАД и „Софтинвест“ ЕАД“. Вносител на доклада е кметът на Столична община Васил Терзиев.
Иван Таков посочи също, че според Върховния административен съд (ВАС) кметът на общината няма правен интерес да обжалва заповедите на областния управител. "Освен това, ВАС е категоричен, че съдебните производства по Административно-процесуалния кодекс (АПК) решават спорове между частноправни субекти и администрацията, а не между административни органи", обясни той. Тези мотиви на практика доказват, че свиканата за днес сесия е напълно безпредметна, добави общинският съветник.
От "Продължаваме промяната - Демократична България" ("Спаси София") (ПП-ДБ-СС) предлагат днес СОС да се съобрази с решение, което по напълно законния ред е обявено за нищожно от областния управител, смята още Таков. На практика от ПП-ДБ-СС предлагат СОС да предприеме незаконни действия, добави още общинският съветник от БСП. Той заяви, че групата на БСП няма да участва в това.
Таков посочи, че преди по-малко от седмица областният управител обяви за нищожно писмото, с което кметът Васил Терзиев връща решението по доклада за ново обсъждане от СОС. Това действие е изцяло в правомощията на Стефан Арсов, дадени му от Закона за местното самоуправление и местната администрация (ЗМСМА), обясни Иван Таков.
По думите му свикването на днешното заседание е незаконосъобразно и нарушава Закона за местното самоуправление и Правилника за организацията и дейността на СОС, комисиите и взаимодействието му с администрацията на Столична община. За ПП-ДБ-СС стана обичайна практика да не зачитат законите, но това не означава, че ние ще допуснем тя да бъде пренесена и наложена в Столичния общински съвет, заяви Таков.
)