"Левицата" заяви, че няма да подкрепи Фон дер Лайен.
Говорители на политическите групи в Европейския парламент обявиха днес на пресконференция как ще гласуват следващата седмица по предложението за втори мандат на Урсула фон дер Лайен начело на Европейската комисия, предаде БТА.
Ако ЕП не избере следващия ръководител на ЕК идната седмица, в срок от месец Европейският съвет трябва да даде друго предложение.
Групата "Европа на суверенните нации" още няма говорител, поясни пресслужбата на ЕП.
Групата на Европейските консерватори и реформисти ще гласува по съвест, като част от евродепутатите от тази политическа сила вече са заявили, че ще бъдат против.
От "Обнови Европа" също изразиха подкрепа за фон дер Лайен при условие, че Зелената сделка се запази.
СиД изрази готовност за подкрепа на предложението, но уточни, че това не е "празен чек" и настоя за продължаване на Зелената сделка, но "с червено сърце".
От "Патриоти за Европа" посочиха, че няма да подкрепят фон дер Лайен.
Европейската народна партия (ЕНП) изрази твърда подкрепа за фон дер Лайен - нейния водещ кандидат на отминалите избори за евродепутати. Според партийния говорител необходимите 361 гласа може да се осигурят от редиците на ЕНП, на Социалистите и демократите (СиД) и "Обнови Европа".
Според "Зелените" условието за продължаване на политиките за опазване на околната среда е ключово. Засега няма окончателно решение за подкрепа на фон дер Лайен, посочи говорител на парламентарната група и изрази съмнение, че само с гласовете не ЕНП, СиД и либералите тя ще бъде преизбрана.
ЕП ще гласува кандидатурата на фон дер Лайен идния четвъртък. Във вторник се предвижда евродепутатите да изберат председател на ЕП и да определят неговите 14 заместници и петимата квестори. В сряда ще бъде одобрен съставът на парламентарните комисии.
)