"Всички тези действия и от двете страни могат да се сравняват с военни престъпления", заяви той.
Лауренс добави, че задържането на заложници в такива гъсто населени райони от въоръжени групировки "излага на допълнителен риск живота на палестинските граждани, както и на самите заложници, в резултат на военните действия", пише БТА.
Най-малко 37 000 палестинци са били убити, а над 83 530 са пострадали при израелската военна офанзива в ивицата Газа от 7 октомври насам, се казва в изявление на контролираното от "Хамас" министерство на здравеопазването.
Според здравните власти в Газа при операцията са загинали най-малко 270 палестинци.
Според израелски данни в крайбрежната територия са останали 116 заложници, включително поне 40, които израелските власти са обявили за мъртви задочно, отбелязва Ройтерс.
"Начинът, по който е извършена атаката в толкова гъсто населен район, поставя под сериозно съмнение дали израелските сили са спазили принципите на разграничаване, пропорционалност и предпазливост, както е предвидено във военното право", заяви Джеръми Лоурънс, говорител на Службата на Върховния комисар на ООН по правата на човека.
Службата на Върховния комисар на ООН по правата на човека заяви днес, че убийствата на цивилни в ивицата Газа по време на израелската операция за освобождаването на четирима заложници, както и задържането на пленници от страна на въоръжени групи в гъсто населени райони, може да се считат за военни престъпления, предаде Ройтерс.
Израел заяви, че операцията, придружена от въздушно нападение, е била проведена в събота в сърцето на жилищен квартал в централната част на Газа, в района на бежанския лагер "Нусейрат", където палестинската въоръжена групировка "Хамас" е държала заложниците в два отделни жилищни блока.
Израел се зарече да унищожи "Хамас", когато започна въздушна и сухопътна офанзива срещу ивицата Газа, след като на 7 октомври миналата година бойци на групировката извършиха нападение през границата срещу градове и кибуци в Южен Израел, като убиха 1200 души и взеха за заложници над 250.
)