)
„Жълтият код не е нещо страшно, това е предупреждение да се следят прогнозите. Този тип валежи са резки, например в Плевен – който познава релефа на града, знае, че всичката вода се стича от склоновете към центъра на града, затова се получават подобни наводнения. Дори когато има градушка или пък дребен снеговалеж – това води до чупене на клони и листа, които затлачват шахтите, коментира проф. Рачев пред „Труд News".
Колко още ще ни удрят бури и порои, кога идва лятото и дъждовен ли ще е юни, коментира климатологът проф. Георги Рачев.
Ако има по-голям интензитет на валежа по-голям от литър на минута, при всички положения ще има локални разливи. Например Санданска Бистрица е доста пълноводна, както и Благоевградска Бистрица. Но всичко зависи от интензитета на валежа и колко дълго ще продължи този процес. Но нещо катастрофално аз лично не очаквам“, успокои климатологът.
Това са типични за летния сезон валежи, характеризиращи се със своята сила, но са регионални такива и никой не може да каже къде точно ще паднат.
„Сериозна гръмотевична дейност и валежи има в Централна Сърбия и Северна Македония. Цялата тази валежна зона се насочва към България и по всяка вероятност в късните часове на нощта ще премине през нас. И ще продължи да вали до обедните часове в четвъртък“, прогнозира той.
Лятото идва скоро – макар и началото на юни да се очаква да бъде дъждовен, температурите ще се нормализират и няма да стигат такива ниски нива като миналите дни, посочи Георги Рачев.
Последвайте канала на