„За съжаление, стрелбата срещу Роберт Фицо е доста неприятен акт.
„Никой няма да попречи на нас, Израел, да упражним основното си право да се защитаваме – нито Общото събрание на ООН, нито която и да било друга организация", добави той.
***
***
Водещите вечерни новини
на 15 май
„Няма да им позволим да създадат държава на терора, от която да ни нападат още повече", подчерта Нетаняху.
„Правителството ще предостави 39 млн. лв. допълнително финансиране за увеличение на възнагражденията на академичния състав в държавните висши училища, считано от 1 януари 2024 година, съобщиха от Министерски съвет“.
Жител на Москва е бил въдворен в психиатрична клиника, след като е бил задържан от полицаи на 28 април на Червения площад, докато е крещял „Не на войната!“.
Словашкият премиер Роберт Фицо беше ранен при стрелба след правителствено заседание днес, предадоха световните агенции, като се позоваха на местни медии, предава БТА.
Словашкият премиер Роберт Фицо е "между живота и смъртта", след като е бил прострелян "няколко пъти", заявиха от правителството на централноевропейската държава в официалната му страница във "Фейсбук".
В момента Тръмп е обект на наказателни преследвания по няколко дела, а Байдън е подложен на критики заради подкрепата си за Израел във войната в Газа.
ВИДЕО
Денис Жамидулин е бил задържан на 28 април и следващите две седмици прекарва в ареста, информира порталът OVD-Info в канала си в Телеграм.
Днес Европейският съюз призова Грузия да оттегли своя спорен закон за "чуждестранните агенти" и предупреди, че мярката може да попречи на амбициите на страната за членство. Това предават от Reuters.
Някой им е оставил пари в бюджета…
Словашката новинарска агенция ТАСР цитира заместник-председателя на парламента Любош Блаха, който заяви, че Фицо е бил прострелян. Словашкият премиер е откаран в болница.
Това коментира за "Фокус" Ивайло Иванов, експерт по сигурността по повод стрелбата срещу словашкия премиер.
„Преди два месеца ГЕРБ, в нарушение на Конституцията, гласуваха промени в Закона за висшето образование за допълнително увеличаване на заплатите на преподавателите, без дори да са осигурили парите и без да ги обвързват с качеството на преподаване. В същото време ГЕРБ провалиха безплатното образование за 127 хиляди студенти и докторанти. Очаквам протестът да се използва, за да се атакува бюджетът на Асен Василев – въпреки че по същество ректорите ще протестират срещу популистките промени на ГЕРБ в закона“.
„Ректори на университети призовават за протест за по-високи заплати 15 дни преди изборите. Винаги съм казвал, че преподавателите във висшите училища трябва да са много добре платени, а заплатите трябва да вървят с високи изисквания за качество. Затова през последните години постоянно вдигахме средствата за образование“.
"Приемането на този закон оказва отрицателно въздействие върху напредъка на Грузия по пътя към ЕС. Изборът за пътя напред е в ръцете на Грузия. Ние настояваме грузинските власти да оттеглят закона", се казва в изявление на върховния представител на ЕС по външната политика Жозеп Борел и комисаря по въпросите за съседство и разширяване Оливер Вархели.
Администрацията на Джо Байдън е все по-загрижена, че Владимир Путин набира достатъчно власт, за да промени траекторията на войната и евентуално да преобърне някогашната мрачна перспектива. И двете страни може най-накрая да преминат към договорено прекратяване на огъня и да замразят войната според корейския сценарий, пише The New York Times, позовавайки се на западни служители.
Американският президент Джо Байдън и съперникът му от Републиканската партия Доналд Тръмп са с изравнени позиции в оспорваната надпревара за президентските избори през ноември, сочат резултатите от анкета на Ройтерс/Ипсос, предаде БТА.
Всички популистки и радикални партии, които се заиграват с национализма и използването на сила във вътрешнополитически план, вадят наяве един дух от бутилката, който веднъж излязъл, няма прибиране обратно и той може да се върне и спрямо тях“.
Генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг ще бъде на официално посещение у нас в рамките на пролетната сесия на Парламентарната асамблея на НАТО, която ще се проведе в НДК от 24 до 27 май. Това стана ясно от думите на служебния министър на отбраната ген. Атанас Запрянов в ефира на NOVA NEWS.
Парламентът на Естония одобри днес предложение, което предвижда замразените руски активи да бъдат използвани за финансови компенсации на щетите, нанесени на Украйна при военната инвазия на Москва. Това се посочва в изявление на естонското външно министерство, огласено днес и цитирано от БТА.
Прокуратурата повдигна две обвинения срещу него – за съпротива при арест и „уронване престижа на руската армия“ във войната ѝ в Украйна. На 5 май полицията е известила майката на задържания, че синът ѝ е въведен в психиатрия заради агресивното му поведение.
Очаква се на форума да пристигне и парламентарна делегация от Украйна, тъй като военната помощ за Киев ще бъде сред централните теми на разговор. В този аспект, на въпрос дали можем да предоставим още нещо на Украйна, министърът отговори, че е възможно, но само „ако имаме излишни неща“.
)