Novini.bg

Папа Франциск проведе служба за католическата Цветница, без да прочете проповедта си

97
Папа Франциск проведе служба за католическата Цветница, без да прочете проповедта си
© Getty images (архив)

Папа Франциск днес проведе служба за католическата Цветница (Палмова неделя) пред десетки хиляди богомолци на площад "Свети Петър" в Рим, но в последната минута пропусна да прочете проповедта си, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.

Въпреки това Светият отец продължи да води службата, произнесе обедната си молитва и се разходи сред хората със своя папамобил.

Много необичайно е за един папа изцяло да пропусне проповедта си на Цветница, която бележи началото на Страстната седмица преди Великден. Засега Ватиканът не е дал никакво обяснение на ситуацията.

Папа Франциск осъди в молитвата си стрелбата край Москва, при която бяха убити най-малко 133 души, като низък и безчовечен акт, оскърбяващ Бога. Той повтори молитвите си за всички, които страдат във войните, споменавайки Украйна и Ивицата Газа.

Телевизията на Светия престол няколко минути излъчваше кадри с множеството на площад "Свети Петър", без да показва Франциск в близък план. След това радио "Ватикана" съобщи, че той е решил да не чете проповедта си. Светият отец обаче води службата до самия ѝ край, а по-късно отправи седмичното си послание "Ангел Господен" и даде благословията си от олтара, а не от прозореца на Апостолическия дворец с изглед към площада. Това не е необичайно при големи поводи.

В края на службата Франциск обиколи площад "Свети Петър" със специалния си автомобил, като се усмихваше и махаше на хората.

През последните седмици 87-годишният глава на Римокатолическата църква боледува от бронхит и грип и периодично обръщенията му бяха четени от негов пълномощник. Днес обаче подготвеният от Франциск текст изобщо не беше прочетен.

Последвайте канала на

Валери Зайцев
97

Свързани новини

Папа Франциск проведе служба за католическата Цветница, без да прочете проповедта си | Новини.бг