)
Председателят на Управителния съвет на Агенция "Пътна инфраструктура" инж. Ясен Йорданов съобщи, че със заповед на министъра на регионалното развитие и благоустройството Андрей Цеков е разпоредена проверка и вътрешен одит във връзка със съмнения за нерегламентирани и корупционни практики по два договора за пътно поддържане в областите Варна и Добрич.
Йорданов каза това в рамките на изслушването му в парламентарната комисия по регионална политика.
Нанков посочи, че според сигнала в периода януари – до началото на март дейностите по зимно поддържане са възлагани по старите договори. Наред с това са изказани хипотези в сигнала, че дейностите по старите договори се извършват на значително по-високи единични цени, каза Нанков, предава БТА.
Освен това в него се твърди, че дейности по новите договори не се възлагат, а в рамките на 3-месечен срок, ако такива не бъдат възложени, то тези договори се прекратяват автоматично. Това са договори по онези поръчки, които служебният кабинет на президента Румен Радев стартира и те бяха по методика не на най-ниска цена, напомни Нанков. Той съобщи, че сигналът ще бъде изпратен до компетентните органи.
Председателят на Комисията Николай Нанков – ПГ ГЕРБ-СДС, обясни, че е получен сигнал на служебната поща на комисията с информация за съмнения за нерегламентирано извършване на дейности по пътна поддръжка по договори, които са прекратени на 22 декември миналата година.
Проверката е започнала на 12 март и ще продължи до 29 март, а докладът от нея ще бъде предоставен на членовете на комисията, каза Йорданов.
Първото нещо, което сме направили, когато при нас възникна подозрение, че има възлагания, които съдържат нередности, е да прекратим всички плащания по възлагания след 22 декември 2023 г., посочи Йорданов.
Той разказа фактологията, като посочи, че на 22 декември се сключват два договора за пътно поддържане в областите Варна и Добрич. В сигнала се твърди, че с подписването на договорите, старите договори за зимно поддържане, сключени през 2022 г. (договори, които два пъти са били анексирани в рамките на 2022 г.), съгласно клауза от тях, се прекратяват автоматично и съответно дейностите, които трябва да бъдат извършвани, трябва да се правят по новите, сключени на 22 декември.
Той съобщи, че е поискал от външен юрист правно становище по казуса, след като го е получил, е уведомил министър Цеков за това, че са открити нередности и е бил освободен директорът на правна дирекция, защото не се е справил със съблюдаването на законосъобразните действия, които трябва да следи тази дирекция. Към момента на сключването на договора на 22 декември ресорният член на Управителния съвет на пътната агенция е Десислава Паунова, която вече не е член на УС, посочи Йорданов.
Не толерираме и няма да допуснем да има в Агенцията каквито и да е корупционни практики, ще приложим всички законови средства те да бъдат прекратени и повече да не се допускат, каза председателят на пътната агенция.
Последвайте канала на