„Цялото напрежение, което имаме в Косово, е заради автократа в Белград. Той е нервен и паникьосан, защото сърбите в Косово искат да се интегрират, защото виждат как могат да се възползват от интеграцията. И тук не става въпрос за 40 процента, нито за 14 процента, а за около 4 процента от населението. През 90-те години (сърбите в Косово) бяха 10 процента. Но повечето от тях заминаха, по-голямата част – с полицията и армията (на Сърбия) през лятото на 1999 г. Аз съм министър-председател и на сърбите. Сърбите имат 10 запазени места в парламента, сръбският език е официален на всички нива на администрацията в Косово. Заместник-омбудсманът (на Косово) е сърбин. Този успех увеличава напрежението, породено от Белград, който е много притеснен, че успяваме в интеграцията на сърбите“, каза Курти.