МОН ще инвестира 37 млн. лева за изграждането на Национален STEM център

86
МОН ще инвестира 37 млн. лева за изграждането на Национален STEM център
© Getty Images (архив)

„За първите три години по програмата са публикувани повече от 200 научни изследвания във водещи научни издания“, отбеляза проф. Цоков.

„Разработваният от INSAIT езиков модел, базиран на изкуствения интелект – BG GPT, може да има важно приложение и в полето на киберсигурността, и в развитието на стратегически сектори като образованието“, посочи още Галин Цоков.

„Тези локации като Националния STEM център са места за иновационен обмен, в които се създават нови решения“, коментира още проф. Цоков.

С инвестиция от 37 млн. лева ще бъде изграден Национален STEM център. Благодарение на доброто сътрудничество между Министерството на образованието и науката и Министерството на иновациите и растежа той ще бъде ситуиран в София Тех Парк. Това стана ясно от думите на министър Галин Цоков по време на форум за иновации и отбрана.

В своето изказване той обърна внимание и на проектите, които се реализират в института към Софийския университет – INSAIT, както и дейността на Центровете за върхови постижения.

Конференцията „Нарастващи нужди от подкрепа на отбранителната индустрия и възможности за иновации“ е първото събитие от календара за отбелязване на 20-ата годишнина от присъединяването на България към НАТО. Форумът бе организиран от Министерството на отбраната, съвместно с Министерството на иновациите и растежа и Министерството на икономиката и индустрията.

По думите му с локализирането му в Тех Парка не само ще се оптимизират разходите, тъй като държавата няма да инвестира в закупуването на отделен терен, но и ще се насърчи технологичния обмен и надграждането на екосистемата в него.

Той акцентира и на важността на подготвения Закон за научни изследвания и иновации и инструментите в него за насърчаване процеса на иновациите, изследванията и иновациите.

Той говори и за важността на образованието и научните изследвания в контекста на отбраната. МОН финансира Национална научна програма „Сигурност и отбрана“, която е със срок на действие от 2022 г. до 2025 г.

Той изтъкна и важността на темата за развитие на киберсигурността, която също попада в обхвата на програмата, както и изследванията за реакция и справяне с природни бедствия.

Той съобщи, че вече са създадени и пет иновационни лаборатории между български училища.

Прегледът на резултатите дотук показва, че когато има синергия се постигат високи резултати в приложните изследвания, подчерта министърът.

Целта ни е в тях да си сътрудничат и училищата, които нямат иновации, за да се заразяват те от техния пример и да се убеждават от практиката, че иновациите мотивират и развиват мисленето на учениците, обясни просветният министърът.

Последвайте канала на

Владимир Василев
86

Свързани новини

Водещи новини

МОН ще инвестира 37 млн. лева за изграждането на Национален STEM център | Новини.бг