По думите му Караколев не е имал позиция, която да му даде достъп до изключително важна информация, с изключение на международния обмен. "Там би могъл да направи серизони бели", каза още той.
Според Безлов по-интересна е връзка на задъражният с ДАНС.
Според Тихомир Стойчев, въпросният служител Караколев, чието име излезе в медиите, е постъпил по-късно, не когато е бил в ЦСБОП и не е постъпил в ЦСБОП в Националната служба за сигурност.
Има политическо напрежение за службите. В коалицията има несъгласие по отношение на смените. Има опит да се поддъражт добри отношения с президнета, без да се създават промени в коалицията, смята Безлов.
По думите му лошо впчетление прави, че Караколев често се е местил от сектор в сектор. "Чух, че ходи на полицейски мисии в чужбина. Там не се занимава с оперативна работа. Мисля, че не е изградил професионален опт, за да бъде интересен. Караколев е бил преподавател в Академията на МВР< където е обучавал кадри за различни структури", добави Стойчев.
Изтичането на името на Георги Караколев не беше професионално. Има някакво усилие за пиар, то да стане публично известно. Това заяви Тихомир Безлов, експерт от Центъра за изследване на демокрацията, по повод задържаният за шпионаж служител на ГДБОП.
По думите му до преди няколко години Русия не е била тема в страната ни. И даде пример с отравянето на Гебрев и взривяването на негови складове. "През 2018 г. ситуацията се промени, когато стана известно отравянето в Солсбъри. Тогава стана ясно за отравянето на Гебрев през 2015 г. След чешкото разследване, че има взривена продукция на Гербрев се сетихме да гледаме, че има взривовете са от 2011 г.", добави още той.
Той поясни, че става въпрос за обявен за персона нон грата за служител на дипломатическото ведомство на Руската федерация. Доколкото познава исторически руските служби, много сериозен санитарен контрол и поведение се налага над тези служители, които се смятат за дискредитирани и провалени.
Интересното при него е, че той влиза по една схема по препоръки. Подкрепата за неговото назначаване в НСС се получава през министър Йордан Соколов, по-късно и председател на парламента. Моите впечатления от него след назначаването му са, че беше един етичен, възпитан, млад човек. Но често започна да се мести от сектор в сектор, което не се приема добре в която и да е служба. След това чух, че ходи на полицейски мисии в чужбина, там с никаква оперативна работа не се занимава. Мисля, че той не е успял да изгради професионален капацитет и опит, за да бъде сериозно интересен, още повече, че сега го обвиняват в шпионаж в полза на Русия", разказа Стойчев.