Novini.bg

Спадът на бизнес активността в еврозоната се е смекчил през януари

43
Спадът на бизнес активността в еврозоната се е смекчил през януари
© Pixabay

Активността в частния сектор се е свила през януари в еврозоната за осми пореден месец, но с по-слаб темп, отколкото през декември 2023 г. Това се посочва в предварителния индекс на мениджърите по доставките Пи Ем Ай (PMI), публикуван днес от "Стандард енд Пуърс Глоубъл" (S&P Global) и цитиран от Франс прес, предаде БТА.

Индексът, изчислен на базата на проучване сред компании, е нараснал до 47,9 пункта спрямо 47,6 пункта през декември, което е най-високото му равнище от шест месеца. Всяко отчитане над 50 пункта свидетелства за растеж на дейността, а под това ниво - за свиване.

Промишлената активност в еврозоната обаче е нараснала през януари, като съответният Пи Ем Ай индекс е достигнал до 46,6 пункта в сравнение с 44,4 пункта през декември, надминавайки очакванията на анализаторите. Оценки сочеха, че индексът ще се повиши по-скромно - до 44,8 пункта през настоящия месец.

Последвайте канала на

Десислава Станева
43

Свързани новини

Спадът на бизнес активността в еврозоната се е смекчил през януари | Новини.бг