"Надявам се да проведем разговор с директора и с министъра, но ако не се проведе такъв, продължавам да гладувам, каза Кузманов.
Това не е стачка в истинския смисъл на думата, а форма на протест, тъй като медиците нямат право да стачкуват. Това е едноличен акт от Кузманов, обясни председателят на синдикат „Защита“ Красимир Митов.
Шофьорът Валери Кузманов от Центъра за спешна медицинска помощ (ЦСМП) – София, член на синдикат „Защита“, обяви гладна стачка.
Кузманов обясни, че в момента е в платен годишен отпуск.
По думите му директорът на Центъра наказва него и негови колеги неправомерно, като наказанията на Кузманов са за това, че обидил колега и за закъснение за работа. Кузманов твърди, че това не отговаря на истината.
По повод проверка, която е назначена, Митов каза, че отсега са ясни резултатите, които ще бъдат „законно е, но не е морално“.
Той обясни, че протестът ще продължи докато се намери решение на проблемите, за които от профсъюза отдавна сигнализират.
Директорът на ЦСМП по думите на Митов е казвал, че ако купи работно облекло, няма да има средства за допълнително материално стимулиране. Митов добави, че в не малко от центровете за спешна помощ в страната липсва работно облекло, което работодателят е задължен да осигури. По неговите думи и ремонтите, предвидени с европейски средства, в повечето центрове за спешна помощ не са извършени.
От ЦСМП – София съобщиха, че „по повод личните нападки и недоказани твърдения от страна на национално непредставения синдикат „Защита“ Инспекторатът към Министерството на здравеопазването извършва проверки по сигналите им. Докато не се оповестят резултатите от проверките, Центърът за спешна медицинска помощ - София ще се въздържи от коментар, както изисква етичната и професионална хигиена“, предава БТА.
Ще има протести, защото министърът излъга седем хиляди души, работещи в сферата на спешната помощ. Миналата година министърът каза, че едно от исканията на синдиката е прието – за промяна в категорията на труд – от трета в първа категория, но не е изпълнено. Не са увеличени и възнагражденията с 20%, както е било договорено. Стойността на купоните за храна също не е променена, добави Митов.
)