„Ще водим разговори правителство-правителство, ако има проблеми в изпълнението на договора, как могат да бъдат решени, така че да не загуби страната ни. Не говорим за неустойки и финансови компенсации“, обясни Тодор Тагарев и добави, че разчита, че няма да бъде надвишена сумата 1,376 млрд. долара.
Американската армия ни предлага най-доброто, с което разполага. Това заяви пред депутати от парламентарната комисия по отбрана ресорният министър Тодор Тагарев във връзка с проекта за инвестиционен разход „Придобиване на основна бойна техника за изграждане на батальонни бойни групи от състава на механизирана бригада“.
От думите на Тодор Тагарев стана ясно още, че целта е по-голямата част от сглобяването на машините „Страйкър“ да бъде реализирано в България.
По думите му идеята за този проект съществува още от 2012 г.
По отношение на боеприпасите за машините „Страйкър“ министър Тагарев поясни, че българската държава ще поиска да се сдобие с лиценз от САЩ, за да получим разрешение да произвеждаме такъв тип боеприпаси, необходими за въоръжението на „Страйкър“.
Проектът предвижда придобиване на 198 бойни и спомагателни машини, 183 от които от фамилията „Stryker“ („Страйкър“).
Предходните правителства са започнали да вървят по два пътя – единият е да поискат информация от фирми-производители и паралелно са отправили искане към САЩ. Взето е решение от моя предшественик да се обърнем към т.нар. писмо за искане на проект на договор към САЩ. Получихме отговор и той беше дискутиран в детайлен преглед. Тук става въпрос и за срокове на доставка, и за пълен пакет способности – нещо, което не бихме могли да постигнем към фирма-производител на бронетанкова техника, заяви министър Тагарев.
Ремонтните дейности също ще се осъществяват в България. Работим и за изграждането на регионален център за логистична поддръжка на машини „Страйкър“ за цяла Европа, добави военният министър.
Последвайте канала на