)
„Лицето първо трябва да е правоспособно по Закона за рибарството. Второ - трябва да притежава риболовен кораб, вписан в регистъра на риболовните кораби, воден от ИАРА и съответно да му бъде издадено удостоверение за право на извършване на стопански риболов в Черно море за дадената календарна година”, напомня Антоанета Иванова, началник сектор "Рибарство и контрол" ИАРА - Варна.
Въпреки че не се забогатява, и за този бизнес се изискват редица разрешителни, напомнят от Агенцията по рибарство и аквакултури.
За последните два месеца в сектор „Рибарство и контрол” - Варна има съставени 6 акта за добив на черна морска мида, като една част са в зона на действие на пристанищата. Сред глобените са и Ярослав и неговите колеги. Те обаче твърдят, че са изрядни и имат всички разрешителни.
И докато санкциите за любителите, които са хванали над 3 кг, варират между 50 и 200 лв., то за по-сериозните количества са предвидени солени глоби. „При извършването на стопански риболов без удостоверение за право на извършване на стопански риболов санкцията е от 1500 до 3000 лв. за физическите лица и от 2000 до 4000 при юридическите лица”, напомня Иванова.
От Агенцията са категорични, че нарушение има и те не са глобени без причина. „Най-често тези нарушения са в зона на действие на пристанище. Т.е. има заповед на министъра. За периода от 2022 г. до 2024 г. има забрана за извършването на стопански риболов в акваторията на пристанище с отдалеченост до една морска миля, с изключение на даляните на специализираните уреди, за които има издадена заповед от изпълнителния директор”, посочва началникът на сектор "Рибарство и контрол" ИАРА - Варна.
Рибарите от „Аспарухово” имат тяхно обяснение за парадоксалната ситуация. „Досега не са ме глобявали с тези документи, които имам. Сега изглежда има нови началници и някои хора четат закона по различен начин или между редовете. Искат да изядат хляба на ей такива малки хора като нас”, казва Ярослав Бойчев.
Последвайте канала на