)
„ - нестероидни противовъзпалителни средства: употребата на препарати, съдържащи ибупрофен, може да доведе до фалшиво позитивен тест за марихуана, барбитурати и бензодиазепини, докато употребата на напроксен и оксапрозин се асоциира с риск от фалшив резултат за барбитурати;
„Един от синдикатите в МВР поиска от съда да отмени наредбата за тестване на полицаи за наркотици. Тя беше издадена миналата година от тогавашния министър на вътрешните работи.
… когато хванаха няколко полицаи след употреба и казаха, че ще ги тестват и тях, как реагираха те? Казаха, че тестовете давали грешни и фалшиви резултати. Защо чак тогава се сетиха е съвсем друг въпрос, нали? Но си го казаха ТЕ САМИТЕ. Служителите на МВР, опирайки ножа до техния кокал, се сетиха, че ТЕХНИТЕ тестове не са адекватни.
- антибиотици: левофлоксацин и ципрофлоксацин от групата на квинолоните, както и рифампицин, използван главно за лечение на туберкулоза, могат да доведат до фалшиво положителен тест за опиати;
- инхибитори на протонната помпа (омепразол, есомепразол, лансопразол), лекарства за редукция на теглото (фентермин), кортикостероиди (преднизон), лекарства за лечение на болестта на Паркинсон (амантадин), антипсихотици, както и редица добавки, съдържащи витамини от група В, канабидиол, макови семена, хинин и други могат да провокират фалшиво положителен резултат при тестване за наркотици…“
- лекарства за суха кашлица: декстрометорфан се съдържа в редица медикаменти за лечение на суха и дразнеща кашлица;
Цитат:
Промените станаха факт след случаи на заловени полицаи с положителни тестове за дрога. Полицаите се тестват със същите тестове, с които и останалите шофьори.
Служителите на МВР сезираха ВАС с искане да се спрат проверките на униформени. Мотивът – тестовете били неточни“. ↓↓↓
Този коментар изразява личното мнение на автора
и може да не съвпада с позициите на редакцията и на Novini.bg като цяло.
Чакайте, преди да отидем на списъка с лекарствата, които дават фалшиви проби, да се подсетим за нещо друго…
… но все пак тема, която заслужава внимание, защото много бързо може да се окаже, че засяга всеки, сядащ зад волана.
...
А, ако професията ви е свързана с тая книжка? Тогава какво? Ако имате болен човек, за когото се грижите, ако имате семейство, което чака на заплатата ви, дете в училище, сметки, тетрадки, учебници, лекарства? Но ви вземат книжката? Сори, битият – бит.
Другият проблем: хората масово отказват да разберат какъв е проблемът тук и започват да философстват: „ама какво, искате да пазите наркоманите ли, искате друсаните да карат ли?!“
Една тема, която – някак си – ни избяга от полезрението, скрита от убийства, политически интриги, извънредни заседания и политикантстване на гърба на куп трагедии, още убийства и садизъм, разкрития за „душевността“ на някои индивиди…
Ето ви линк към статията („Лекарства, които могат да доведат до фалшиво положителен тест за наркотици“), в която са изброени и други лекарства. Статията е дългчка, с дълъг списък, който завършва така: „Списъкът с лекарствата, повлияващи тестовете за наркотици, не се изчерпва с гореизброените групи лекарства, като при професиите, изискващи рутинно изследване за наркотици е необходима обстойна консултация с лекуващия лекар за рисковете от фалшиво позитивен резултат вследствие назначената терапия“.
Защото е много лесно да приказваш за самото приказване, но трябва да осъзнаеш, че пряко те касае и тебе; утре, ако ти самият „светнеш“ с фалшиво позитивен тест, защото си пил аналгин или хапче за корем (виж пак списъка) и ти вземат книжката, ще чакаш една година кръвни проби, защото обществото не намира за необходимо да изиска от МВР и от държавата да смени тестовете и да акредитира повече лаборатории… демек, другите философи ще те гледат, ще вдигат рамене и ще ти казват, че не е трябвало да се дрогираш, сам си си виновен, а пък като ти излязат след година РЕАЛНИТЕ резултати, ще вдигнат пак рамене и ще ти кажат „сори, битият – бит, тука е така“.
_______________
Мотивът – тестовете били неточни…
Полицаите се тестват със същите тестове, с които и останалите шофьори…
А именно – скапаните полеви тестове за наркотици, потенциално даващи фалшиви резултати, които използват от МВР за проверките на водачи. А с новите поправки в закона, при положителен (пък бил той и фалшиво положителен) резултат ОЩЕ НА ПОЛЕВИЯ ТЕСТ, ви взимат книжката.
А през това време са ви взели книжката и се водите ВИНОВЕН до доказване на противното. След шест или седем месеца или след ГОДИНА ще ви оневинят, ще ви върнат книжката и ще ви кажат „сори“. Но никой няма да ви върне месеците без книжка. Нито ще ви обезщети по някакъв начин. Битият – бит.
Да, обаче лабораториите, имащи право да ви направят това изследване в БГ, са три. И на опашка за изследвания там са толкова много проби, че резултатите излизат след срок от между 6 и 12 месеца.
И се почва една полемика между глухи с пръсти в ушите, които искат да се изкажат.
На пръв поглед, всичко си изглежда точно: хващат надрусан, вземат му книжката. За алкохол не говорим – там нещата са ясни; говорим за това, че тестовете за дрога не са адекватни.
Обаче ето ви само няколко от „проблемните“ лекарства, които могат да ви „светнат“, че карате дрогиран:
Преди това обаче да видим защо това е такъв проблем. Все пак има и кръвни тестове, нали? А те дават реална картина за употребата на водача и – ако има грешка от полевия – я поправят и го оневиняват.
Проблемите тук са няколко и основните са два: Първо, тестовете… абсурдно е да се работи с такива тестове, за които самите служители на МВР казват, че са скапани, но все пак си ги прилагат, че и взимат книжките на хората.
Та, на пръв поглед, всичко си изглежда точно: хващат надрусан, вземат му книжката. Така и трябва, нали? Естествено. Опасен елемент – вън от пътя.
Ясно, сега е модерно – всички са съдии, прокурори и екзекутори. Обаче ще е добре да си отворят очите и ушите и всички да разберат, че не става въпрос за това дали да се взимат или не книжките на друсаните, а да се направят по-добри полеви тестове и да се дадат акредитации на повече лаборатории в страната, за да може кръвните тестове да излизат за ден-два, а не след година.
Оказва се, че има куп лекарства, които могат да доведат до фалшив резултат на полеви тест. След малко ще спомена няколко от тях, а след това ще пусна и линк към изчерпателна статия с изчерпателен (плашещо голям) списък.
Последвайте канала на